Prediyabetik bireylerde diyet ve egzersizin PCSK9 düzeyine etkisi
The effect of diet and exercise on PCSK9 levels in prediabetic individuals
  1. Tez No: 932008
  2. Yazar: YUNUS SAĞLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENES SEYDA ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Prediyabetik bireylerde tip 2 diyabete dönüşme oranlarının yüksekliği, prediyabetin erken tanı ve müdahalesinin önemini artırmaktadır. PCSK9, karaciğerde üretilen ve LDL kolesterol homeostazisinde önemli bir rol oynayan bir enzimdir. Ayrıca, PCSK9'un lipid ve glukoz metabolizması arasındaki bağlantılarda kritik bir rol oynadığı ve metabolik parametrelerle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışma, prediyabetik bireylerde diyet ve egzersiz müdahalelerinin PCSK9 düzeyleri üzerindeki etkilerini incelemeyi ve bu müdahalelerin LDL kolesterol homeostazisi ile diyabet gelişimine olan etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, prospektif, tek merkezli bir kohort olarak tasarlanmıştır. Çalışmaya 18-65 yaş arası prediyabet tanısı almış bireyler ve sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Prediyabet tanısı, ADA kriterlerine göre HbA1c %5,7–6,4 olan bireylerde konulmuş; kontrol grubu ise HbA1c %5,7'nin altında ve açlık plazma glukozu (APG) 100 mg/dL'den düşük bireylerden oluşturulmuştur. Tüm katılımcılarda kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), vücut yağ oranı (VYO) değerlendirilmiş; PCSK9, HbA1c, lipid profili ve glisemik parametreler analiz edilmiştir. Prediyabetik bireylere bireyselleştirilmiş tıbbi beslenme tedavisi ve aşamalı bir egzersiz programı uygulanmıştır. 3. ayda hasta grubu yeniden değerlendirilmiştir. Veriler SPSS 24.0 ile analiz edilmiştir; parametrik ve non-parametrik testler, korelasyon analizleri ve regresyon modelleri kullanılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 91 prediyabetik ve 41 sağlıklı birey olmak üzere 132 katılımcı dahil edilmiştir. Prediyabetik bireylerden 47'si 3. ay kontrolüne katılmıştır. Tüm katılımcıların ortalama yaşı 45,3±12,0 yıl ve katılımcıların %52,8'i kadındır. Prediyabetik bireylerde müdahale sonrası 3.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the effects of dietary and exercise interventions on Proprotein convertase subtilisin/kexin type 9 (PCSK9) levels in prediabetic individuals. Additionally, the biochemical mechanisms of dietary and exercise changes on LDL cholesterol homeostasis and diabetes development were investigated. The study aimed to assess the efficacy of low-cost, non-pharmacological interventions during the progression from prediabetes to diabetes. Materials and Methods: This study was designed as a prospective, single-center cohort conducted at Ankara City Hospital. Participants included individuals aged 18–65 years diagnosed with prediabetes and a healthy control group. Prediabetes was defined based on the American Diabetes Association criteria, with HbA1c levels ranging between 5.7% and 6.4%. The control group comprised individuals with HbA1c levels below 5.7% and fasting plasma glucose (FPG) levels under 100 mg/dL. Comprehensive physical and biochemical assessments were performed on all participants. Body weight, BMI, and body fat percentage (BFP) were measured using a TANITA device. Additionally, PCSK9 levels, HbA1c, lipid profile, and glycemic parameters were analyzed. Participants in the prediabetes group received personalized medical nutrition therapy (MNT) and a structured exercise program. After three months, the patient group underwent repeat physical and biochemical evaluations. Data were analyzed using SPSS version 24.0. Statistical analyses included parametric and non-parametric tests, correlation analyses, and regression models. A p-value