Drug repositioning for treatment of feline ınfectious peritonitis in cats
Kedilerde feline enfeksiyöz peritonit tedavisi için ilaç yeniden konumlandırılması
- Tez No: 932027
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AGNİESZKA BRONOWSKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Newcastle upon Tyne
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Kedi enfeksiyöz peritoniti (FIP) kedilerde görülen en ölümcül hastalıklardan biridir. Şu anda FIP tedavisinde kullanılabilecek onaylı antiviral ilaçlar bulunmamakta olup, aşıların etkinliği de henüz kanıtlanmamıştır. İlaç yeniden konumlandırma çalışmaları, FIP tedavisinin geliştirilmesine katkı sağlayabilecek potansiyel bir yöntem sunmaktadır. Bu tür aday ilaçları bulmak amacıyla moleküler kenetlenme (docking) yöntemleri ve Moleküler Dinamik (MD) simülasyonları uygulanmıştır. Viral çoğalma için hayati bir öneme sahip sistein proteaz olan FIPV-3CLpro, FIP tedavisi için önemli bir hedef olarak değerlendirilmektedir. İnhibitörleri bulmak için üç farklı bileşik kütüphanesine karşı sanal tarama gerçekleştirilmiştir. Bu inceleme sonucunda FIPV-3CLpro üzerinde etkili çeşitli inhibitörler bulunmuştur. Ayrıca, bulunan etkili bileşiklerin yerleşim pozisyonlarını test etmek amacıyla çok nano saniyelik detaylı hesaplama simülasyonları yapılmış ve moleküler kenetlenme ile belirlenemeyen bağlanma bölgesindeki değişiklikleri incelemek üzere bağın ortalama kararlılığı değerlendirilmiştir. Bu araştırma sonucunda, deneysel kütüphaneden Tilnoprofen Arbamel'in FIPV'nin virülansını azaltmada etkili olabileceği bulunmuştur. Buna ek olarak, diğer kütüphanelerden olan, makul moleküler kenetlenme skorları gösteren birleşikler, MD simülasyonundan sonra yeterli bağlanma eğilimi sağlamamışlardır. Sonuç olarak, Tilnoprofen Arbamel'in FIP tedavisine yönelik ileri çalışmalarda yararlı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Feline infectious peritonitis (FIP) is one of the most lethal diseases in cats. There are currently no antiviral drugs available for treatment of FIP and the efficiency of vaccinate is still not approved. Drug repositioning contributes a potential effective method to enhance the development of the treatment of FIP. In order to find such candidate drugs, molecular docking methods and Molecular Dynamics (MD) simulation were carried out. FIPV-3CLpro, a cysteine protease essential to the viral reproduction, has been considered as a key logical target for treatment of FIP. Virtual screening has been performed against three libraries of compounds to find inhibitors. Various inhibitor of the FIPV-3CLpro has been found through this examination. In addition, multi nanosecond explicit computational simulations have been performed by testing the docking poses of found hits to investigate the average stability of the bind and evaluate significant alteration in the binding pocket which could be not found from the molecular docking. It has been found that Tilnoprofen Arbamel from investigational library might be effective in decreasing the virulence of FIPV. Furthermore, compounds from other libraries showing reasonable docking scores have not had enough estimated affinity after MD simulation. Thus, Tilnoprofen Arbamel would be useful in further studies for treatment of FIP.