Sosyal etki odaklı projelerde tasarım odaklı düşünce yaklaşımı: türkiye'de sosyal girişimcilik projeleri üzerinden değerlendirme
Design thinking approach in social impact-oriented projects: an evaluation on social enterprise projects in türki̇ye
  1. Tez No: 932147
  2. Yazar: SEVCAN EKMEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. ŞEBNEM TİMUR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Dünya giderek sosyal problemlerle karmaşık bir hâle gelmektedir. Sanayi devrimi ve beraberinde getirdiği kentleşme ile çeşitli çevresel ve toplumsal sorunlar dünyanın her yerini ve toplumun her kesimini farklı çerçevelerde ve seviyelerde etkilemektedir. Bu etkilenmeler sonucunda, 21. yüzyılın toplumsal ve çevresel sorunları, yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirilmesini her zamankinden daha önemli hâle getirmiştir. İnsanoğlu, bu bağlamda yaptığı işlerde, attığı adımlarda ve gerçekleştirdiği eylemlerde sosyal fayda sağlama ve sosyal etki yaratma üzerine düşünmeye başlamıştır. Sürdürülebilir çözüm geliştirme bağlamında ise kamu, özel sektör veya üçüncü sektör ayrımı gözetmeksizin; kurumların, bireylerin, kuruluşların ve şirketlerin dâhil olduğu çeşitli çözüm geliştirici yaklaşımlar ortaya çıkmıştır. Bu çerçevede, sosyal inovasyon ve sosyal girişimcilik, farklı disiplinler tarafından ele alınan ve sosyal etki yaratmada etkili rol oynayan iki temel kavram olarak öne çıkmaktadır. Sosyal girişimcilik, sosyal sorunlara yönelik çözümleri hayata geçiren bir yapı olarak; toplumsal faydayı ekonomik başarıyla birleştiren ve bireyler ile toplulukların yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen bir yaklaşım sunmaktadır. Bu çözüm arayışlarında farklı yollar ve metotlar uygulanmıştır. Tasarım odaklı düşünce yaklaşımı da insan merkezli bir anlayışı benimseyerek, problemleri anlamaya, fikir üretmeye ve yenilikçi prototipler oluşturmaya odaklanması ile bu metotlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu bağlamda tasarım odaklı düşünce, sosyal etki yaratmada ve sosyal girişim projelerinin hem kullanıcı ihtiyaçlarını anlamaya hem de yaratıcı çözümler geliştirmeye yönelik süreçlerini destekleyen bir araç olarak değerlendirilmektedir. Bu iki yaklaşımın kesişim noktası, yalnızca bireylerin değil, tüm toplumların yaşam kalitesini artıracak çözümler üretmek için güçlü bir potansiyel sunmaktadır. Bu tez çalışmasında, sosyal etki yaratma süreçlerinde tasarım odaklı düşünce yaklaşımı incelenmektedir. Çalışmanın araştırma deseni, mevcut literatür analizine ek olarak nitel veri toplama ve analiz yöntemleri ile oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında belirlenen alt sorular çalışmayı şekillendirirken, temel araştırma sorusu olan 'Sosyal etki odaklı projeler geliştirirken bu süreçlere özgü bir tasarım odaklı düşünce yaklaşımı nasıl önerilebilir?' sorusu çalışmanın ana hedefini oluşturmaktadır. Ayrıca, bu çalışma Türkiye'de sosyal girişimcilik projelerinin çözüm odaklı oluşum ve gelişim süreçlerinin nasıl ilerlediğini anlamayı da amaçlamaktadır. Tezin ilk bölümünde kavramsal çerçeve ortaya konularak; ilgili kavramlar, tanımlar ve süreçler ele alınmıştır. Literatür analizi kapsamında, sosyal etki projelerinin yanı sıra tasarım odaklı düşünce süreçleri de değerlendirilerek araştırmaya yönelik hazırlık yapılmıştır. xx Araştırmanın ilk aşamasında, sosyal girişimcilerin projelerini geliştirme süreçlerinde hangi adımlardan geçtiklerini keşfetmeye yönelik bir araştırma kurgusu oluşturulmuştur. Kurulum aşamasını tamamlamış sosyal girişimcilerle nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu kapsamda, 10 sosyal girişimci ile çevrimiçi görüşmeler gerçekleştirilerek projelerin fikir aşamasından gelişim ve yayılım süreçlerine kadar olan deneyimlerine ilişkin veriler toplanmıştır. Elde edilen veriler, kodlama yöntemleri kullanılarak analiz edilmiş ve bulgular ortaya çıkarılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda, tasarım odaklı düşünce ve sosyal etki süreçleri değerlendirilerek, sosyal etki odaklı projeler için bir tasarım odaklı düşünce süreç önerisi sunulmuştur. Bu bulgularda, kişilerin sosyal girişim fikirlerini geliştirme aşamasında, kişisel deneyimlerin ve tanık oldukları konuların etkisi gözlemlenmiştir. Ayrıca, fikirlerin geliştirilmesi, ilerlemesi ve yayılması aşamalarında mentorluklar ve katıldıkları yarışmalar ve programların katkısının önemli olduğu belirlenmiştir. Ortaya çıkarılan sosyal etki için tasarım odaklı düşünce süreci önermesi, çalışmanın literatür araştırmasında belirlenen tasarım odaklı düşüncenin 3 ana aşaması üzerine kurgulanmıştır. Bu kurgu sosyal girişimcilerin öykü ve deneyimleriyle zenginleştirilerek her bir süreç alt süreç ve girdilerle desteklenmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında, sürecin değerlendirilmesi amacıyla sosyal girişimci adaylarıyla çevrimiçi eğitim ve çalıştay düzenlenmiştir. Eğitim aşamasında sosyal etki için tasarım odaklı düşünce süreci aktarılırken, çalıştayda katılımcılar gruplara ayrılarak, süreç önerisine dayalı bir şablon üzerinden sosyal etki projeleri geliştirmeleri istenmiştir. Sonuç olarak, her grup kendi fikirleri üzerinde çalışmış ve farklı disiplinlerden katılımcılar projeleri üzerinde tartışma imkânı bulmuştur. Kendi aralarındaki görüşmeler değerlendirildikten sonra, süreç önerisi gözden geçirilmiş ve katılımcılardan eğitim ve çalıştayla ilgili geri bildirim alınmıştır. Yapılan tez çalışması, kavramların mevcut literatürlerdeki karşılıklarıyla sosyal girişimcilerin gerçek öyküleri arasında bir bağ kurmayı amaçlamaktadır. Bu çerçevede ortaya konan önerinin sosyal etki yaratanların fikirlerini bulma ve geliştirme aşamalarında bir yol gösterici olabileceği, hangi aşamalarda hangi girdilerden destek alabilecekleri konusunda rehberlik sunacağı ve insanların sosyal etki farkındalıklarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The world is becoming increasingly complex due to social problems. With the Industrial Revolution and the accompanying urbanization, various environmental and social issues have affected every corner of the world and every segment of society at different levels and dimensions. In light of these impacts, the societal and environmental challenges of the 21st century have made the development of innovative and sustainable solutions more critical than ever. In this context, humanity has begun to focus on creating social benefit and generating social impact in the work it does, the steps it takes, and the actions it performs. Regarding the development of sustainable solutions, concepts involving the participation of public institutions, the private sector, and the third sector alike have emerged, bringing together individuals, organizations, and companies. Social innovation and social entrepreneurship, as two concepts examined by various disciplines, play a significant role in creating social impact. Social entrepreneurship offers an approach that combines societal benefit with economic success, aiming to improve the quality of life for individuals and communities by implementing solutions to social problems. In the search for these solutions, various methods and approaches have been applied. Design thinking, with its human-centered approach, focusing on understanding problems, generating ideas, and creating innovative prototypes, is considered one such method. In this sense, design thinking can be seen as a tool that supports the processes of creating social impact and addressing the needs of users while developing creative solutions in social entrepreneurship projects. The intersection of these two approaches provides a strong potential for producing solutions that improve not only individual lives but also the quality of life for entire societies. This thesis examines the design thinking approach in the context of processes for creating social impact. The research design was developed through a combination of literature review and qualitative data collection and analysis methods. The primary research question guiding the study is:“How can a design thinking approach specific to the processes of developing social impact-oriented projects be proposed?”Additionally, the study seeks to understand the formation and development processes of social entrepreneurship projects in Turkey. xxii In the first part of the thesis, the conceptual framework is established by addressing concepts, definitions, and processes. In the literature review, the concept of social impact is examined, along with the concepts associated with creating social impact, namely social entrepreneurship and social innovation. The methods used in problem-solving and the literature explanations of design thinking and its stages, which are also regarded as today's design approach, are discussed. Within this conceptual framework, the relationships between the mentioned concepts are also evaluated.Through a literature review, the processes of design thinking alongside social impact projects are evaluated, preparing the groundwork for the research. In the initial research phase, a research design was developed to explore the processes social entrepreneurs undergo while developing their projects. Semi-structured interview techniques, a qualitative research method, were employed with social entrepreneurs who had completed the establishment phase of their ventures. A sample was formed from competitions and programs participated in by ventures that have reached a certain level in social entrepreneurship. Efforts were made to contact this sample through LinkedIn and email. The questions to be asked during the interviews were designed based on the conceptual framework, considering design thinking and social innovation processes. The questions include topics such as the focus areas of social enterprises, their problem definitions, experiences and processes in discovering and developing ideas, as well as aspects related to the dissemination of their entrepreneurial ideas. Semi-structured interviews, conducted online, were carried out with social entrepreneurs on a voluntary basis at times convenient for them. A total of 10 social entrepreneurs were interviewed, focusing on their entrepreneurial stories and experiences. The information about emergence, development, and dissemination of their ideas was collected during these intrerviews. The interviews were transcribed using the Transcriptor program, and the transcripts were reviewed while re-listening to make necessary corrections. The obtained interview texts were coded using post-it notes, and categories were developed from these codes. At this stage, the data were chronologically verified and integrated into the stages table derived from the literature. The findings show that personal experiences and issues witnessed by individuals played a significant role in generating social entrepreneurial ideas. Additionally, mentorship, as well as participation in competitions and programs, were found to be crucial for the development and dissemination of these ideas. The stages, along with their overlaps, were evaluated, and a proposal for a social impact-focused thinking process was developed within the framework of three main stages. The proposed design thinking process for creating social impact was structured around the three main stages of design thinking identified in the literature. This framework was enriched with the stories and experiences of social entrepreneurs, with each stage supported by sub-processes and inputs. xxiii In the second phase of the research, a training and workshop were conducted with aspiring social entrepreneurs to evaluate the proposed process. With the support of Istanbul Technical University Ginova, a training and workshop focused on aspiring social entrepreneurs and individuals dedicated to social impact was organized. The event was widely announced through social media platforms and email groups. Volunteer participants expressed their interest in attending by filling out a registration form. During the training phase, the process proped in the previous part of thesis was explained with a presentation including steps and inputs, while in the workshop phase, participants were divided into groups and asked to work on a social impact project using a template based on the proposed process. Each group worked on their ideas, and the workshop provided an opportunity for participants from different disciplines to discuss their projects. Feedback on the process proposal was gathered through evaluations of group discussions and participant reflections on the training and workshop. The participants' feedback on the proposed process has been generally positive. The opportunity to come together from different disciplines and discuss ideas was positively received, and the training and workshop were found to be beneficial and applicable. When evaluating the outcomes, it was observed that the stages of the process were effectively completed. Participants not only expressed their thoughts in their own words but also contributed valuable inputs to the proposed process through the dialogues they engaged in during the workshop and their approaches to the topics. This thesis aims to bridge the concepts explored in the literature with the real stories of social entrepreneurs. Within this framework, the proposed process is expected to serve as a guide for individuals generating and advancing ideas that create social impact, offering direction on which inputs to utilize at different stages. Additionally, it aims to contribute to raising awareness of social impact among individuals.