Değişen aile yapısına güncel bir bakış: Farklı şehirlerde ikamet eden aile bireyleri üzerine nitel bir araştırma
A contemporary perspective on changing family structure: A qualitative analysis on family members living in different places
- Tez No: 932194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER ÖZTÜRK AYKAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu çalışmada, sosyolojinin temel kavramlarından ve ana toplumsal kurumlarından aile konu edilmiştir. Bu tezin amacı; toplum yapısında yaşam şartlarına bağlı olarak değişime uğrayan ve yeniden şekil alan aileye sosyolojik bir perspektiften bakmaktır. Ekonomi, eğitim, sağlık sorunları gibi nedenlerden dolayı aile bireylerinin ayrı yaşama koşulları ele alınmıştır. Tezin temel amacı da buradan hareketle ortaya çıkmaktadır. Buna göre resmi olarak evli olan ve aile kuran ancak çeşitli şartlardan dolayı bir arada bulunamayan aile bireylerinin hayatları araştırmaya konu edilmiştir. Aynı zamanda birlikte olup ayrı yaşamak zorunda kalan ailelerin sosyal, ekonomik şartları da sosyolojik olarak değerlendirilmeye alınmıştır. Bu çalışmada nitel araştırma yöntemi ile hazırlanan görüşme formu hazırlanarak aileler ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın katılımcı bireyleri, amaçlı örnekleme teknikleri ile belirlenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında ve verilerin yorumlanmasında aileye ilişkin teorilerinden ve kuramlarından faydalanılmıştır. Çalışmada farklı şehirde ikamet etmek zorunda kalan bireylerin deneyimleri yorumsamacı bir perspektiften hareketle ele alınmıştır. Çalışmada toplamda 14 kişi ile görüşme yapılmış, görüşmelerden elde edilen veriler derinlemesine analiz edilmiş ve tematik olarak yorumlanmıştır. Katılımcılar arasında farklı şehirde yaşayan kadınlar, erkekler ve çocuklar gibi farklı konumlardan bireyler bulunmaktadır. Tez çalışmasının bulguları ilgili temalar bağlamında başlıklar halinde sunulmuştur. Bu temalar arasında bireylerin aile, akrabalık, komşuluk ve arkadaşlık ilişkileri; günlük hayat deneyimleri; sosyal ve ekonomik şartları; farklı şehirde yaşamanın getirdiği avantajlar ve dezavantajlar vs. bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the family, one of the basic concepts and main social institutions of sociology. The aim of this thesis is to look at the family, which changes and reshapes depending on living conditions in the social structure, from a sociological perspective. The conditions of separate living of family members due to reasons such as economic, educational and health problems are discussed. The main purpose of the thesis emerges from this point. Accordingly, the lives of family members who are officially married and have established a family but cannot be together due to various conditions are the subject of the study. At the same time, the social and economic conditions of families who are together but have to live separately are also evaluated sociologically. In this study, an interview form prepared with the qualitative research method was prepared and interviews were conducted with families. The participants of the study were determined with purposeful sampling techniques. Theories and theories related to family were used in the theoretical part of the study and in the interpretation of the data. The experiences of individuals who had to live in different cities were addressed from an interpretive perspective in the study. A total of 14 people were interviewed in the study, the data obtained from the interviews were analyzed in depth and interpreted thematically. The participants include individuals from different backgrounds, such as women, men and children living in different cities. The findings of the thesis study are presented under headings in the context of relevant themes. These themes include individuals' family, kinship, neighborhood and friendship relationships; daily life experiences; social and economic conditions; advantages and disadvantages of living in different cities, etc.