Üniversite öğrencilerinin kişilik tiplerine göre bölüm tercihlerinin incelenmesi: Bir uygulama
A study on the relationship between department preferences of university students and personality types
- Tez No: 932355
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN PARILTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmanın amacı; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde okumakta olan işletme ve maliye bölümü birinci ve ikinci sınıf öğrencilerin bölümleri ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi; işletme ve maliye bölümü öğrencilerinin sınıfları ve demografik özellikleri ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda, araştırmada, betimsel türde, genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler, araştırmada kullanılan Beş Faktör Kişilik Ölçeği ölçme aracı ile ulaşılan verilerle sınırlıdır. Elde edilen veriler analiz edildiğinde nevrotiklik treytinde bölüm, cinsiyet ve baba eğitim düzeyi değişkenleri; deneyime açıklık treytinde yaş grubu değişkeni bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Farklılıklarının kaynağı olan gruplar TUKEY testiyle belirlenip ilgili değişkenin karşısına yazılmıştır. Diğer değişkenler açısından incelendiğinde anlamlı fark bulunmamıştır. Buradan iki bölüm öğrencilerinin benzer kabul edilebilecek bir treyte sahip olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study is to find out the relationship between university department of first- and second-year students studying business administration and finance at Ankara Hacı Bayram Veli University and five factor personality traits; and relationship of these freshman and sophomore students' classes, demographic features and five factor personality traits. For this purpose, the relational scanning model, one of the general scanning models of descriptive type, was used in the research. Data obtained in this research are limited to the data obtained with the Five Factor Personality test as measurement tool. When analysed, a statistically significant difference was found in the“Neuroticism”trait in terms of department, gender and father's education level variables. Additionally, a statistically significant difference was found in the“Openness”trait in terms of age group variable. The groups that are the source of the differences were determined with the TUKEY test and written next to the relevant variable. When examined in terms of other variables, no significant difference was found. It can be said by the results that students of the two departments have a score of traits that could be considered similar.