Bangladeş'teki kamu üniversitelerinde örgütsel imaj ve hizmet kalitesi algısı
Organisational image and service quality perception at public universities in Bangladesh
- Tez No: 932773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bangladeş'teki kamu üniversitelerindeki öğrencilerin örgütsel imaj ve hizmet kalitesi algılarını belirlemeyi ve bu iki algı arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçlayan bu nicel araştırma, tarama modeliyle yapılandırılmıştır. Araştırmanın örneklemi, Bangladeş'in dört bölgesinde bulunan aynı kategorideki dört üniversitenin lisans son sınıf (4. sınıf) ve yüksek lisans (5. sınıf) öğrencilerinden oluşan 972 kişiden oluşmuştur. Bu çalışma için, Ereş (2011) tarafından geliştirilen“Örgütsel İmaj Ölçeği”ve Holdford ve Reinders (2001) tarafından geliştirilen Hizmet Kalitesi Ölçeği olmak üzere iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Ölçeklerin Dhaka Üniversitesi'nde öğrenim gören öğrenciler örnekleminde geçerliliğini ve güvenirliğini doğrulamak amacıyla, ölçekler önce araştırma kapsamında 250 öğrenciye pilot olarak uygulanmış ve perspektif popülasyon alanında bazı kelime ve ifadelerde küçük düzeltmeler yapılmıştır. Elde edilen verilere göre ölçeğin geçerliliğini belirlemek amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmış, güvenirliği ise Cronbach-Alfa katsayısı hesaplanarak saptanmıştır. Öğrencilerin örgütsel imaj algıları orta; alt boyutlarından, üniversitenin görsel imajı ile öğretim üyeleri ve bölüm başkanının profesyonel imajı algıları orta; öğretim üyeleri ve bölüm başkanının görsel imajı ile öğretim üyeleri ve bölüm başkanının davranışsal imajı algıları ise yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin demografik özelliklerine göre örgütsel imaj ve hizmet kalitesi algıları düzeyini belirlemek amacıyla betimsel istatistikler analiz edilmiştir. Hizmet kalitesinin bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır. Öğrencilerin algı düzeylerinin cinsiyete göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığı ancak öğrencilerin algı puanlarında eğitim durumu ve eğitim bölümüne göre anlamlı bir fark bulunamamıştır. Diğer taraftan öğrencilerin hizmet kalitesi algıları orta düzeydir; alt boyutlarından ise, öğrencilerin öğrenme kaynaklarına yönelik hizmet kalitesi algısı, yönetici personele yönelik hizmet kalitesi algısı ve teknik çıktılara yönelik hizmet kalitesi algısı orta düzeydir; öğretim elemanlarına ilişkin hizmet kalitesi algısı ise yüksek bulunmuştur. Öğrencilerin hizmet kalitesi algı düzeylerinin cinsiyetlerine göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığı belirleyebilmek için bağımsız örneklem t-testi kullanılmıştır; ancak eğitim durumu ve eğitim görülen bölüme göre ise algı puanlarında anlamlı bir farklılaşma bulunamamıştır. Ayrıca farklı üniversitelerin katılımcıları arasında örgütsel imaj ve hizmet kalitesi algısını incelemek amacıyla tek yönlü gruplar arası varyans analizi yapılmıştır. Varyansların homojen olup olmadığı, üniversitelere göre anlamlı bir şekilde farklılaşıp farklılaşmadığı tek yönlü ANOVA varyans analizi veya Welch testi ile belirlenmiştir. Kamu üniversitelerinin örgütsel imajı ile hizmet kalitesi arasındaki ilişki ve değişkenlerin birbirleriyle olan ilişkileri Pearson çarpım-moment korelasyon katsayısı kullanılarak araştırılmıştır. Normallik, doğrusallık ve homoskedastisite varsayımlarının ihlal edilmediğinden emin olmak için ön analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre örgütsel imaj ile hizmet kalitesi arasında genel olarak orta düzeyde pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin örgütsel imaj algılarının, öğrencilerin hizmet kalitesi ve alt boyutlarına ilişkin algılarını anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığını belirlemek amacıyla basit doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Diğer yandan basit doğrusal regresyon analizi sonucuna göre üniversitenin hizmet kalitesinin, üniversitenin görsel imaj algısının %35'ini, öğretim üyeleri ve bölüm başkanının görsel imaj algısının %79'unu, öğretim üyeleri ve bölüm başkanının davranışsal imaj algısının %78'ini ve öğretim üyeleri ve bölüm başkanının profesyonel imaj algısının %63'ünü açıkladığı belirlenmiştir. Araştırma bulgularına bağlı olarak örgütsel imaj ile hizmet kalitesi arasındaki ilişki ve örgütsel imaj üzerindeki etkileri araştırılmış; üniversite yetkililerine, politika yapıcılara, çeşitli paydaşlara, araştırmacılara ve uygulayıcılara bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This quantitative research, which aims is to determine the perception of organizational image and service quality of students at public universities in Bangladesh and to evaluate the relationship between these two perceptions, is structured with a survey model. The sample of the research consisted of 972 from bachelor final year (4rth year) and masters students (5th year) of four universities of the same category located in four regions of Bangladesh. For this study, two measurement scales“Organizational Image Scale developed by Ereş (2011) and Service Quality Scale developed by Holdford and Reinders (2001)”was used. In order to verify the validity and reliability of the scales in the sample of the students studying at the university of Dhaka, the scales were piloted first to 250 students within the scope of the research and edited minor some words and expressions in perspective population area. According to the obtain data, Exploratory Factor analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were performed to determine the validity of the scale and reliability was determined by calculating the Cronbach-Alpha coefficient. The organizational image perception of students was determined average medium; and among its sub-dimensions, students' perceptions of Visual Image of University and Professional Image of Faculty and Head of the Department were found medium; and students' perceptions of Visual Image of Faculty and Head of the Dept and Behavioral Image of Faculty and Head of the Dept were determined high. The descriptive statistics were analyzed in order to determine the organizational image and service quality perceptions level of students according to demographic characteristics. Independent sample t-test of organizational image was used whether the perception level of students differed significantly according their gender and educational department; but there was no significant difference in the perception scores of students according to educational status. On the other hand, the service quality perception of students was determined average medium; and among its sub-dimensions, students' perception of service quality regarding learning resources, service quality regarding administrative personnel and service quality regarding technical outcome were found medium; and students' perception of service quality regarding Faculty members was determined high. Independent sample t-test of service quality was used whether the perception level of students differed significantly according to gender; but there was no significant difference in the perception scores of students according to educational status and educational department. In addition, a one-way between-groups analysis of variance was conducted to explore the organizational image and service quality perception among the respondents of different universities. It was determined by one-way ANOVA analysis of variance or Welch test whether the variances were homogeneous of not, whether they differed significantly according to the universities. The relationship between organizational image and Service quality of public universities and the relations of the variables with each other was investigated using Pearson product-moment correlation coefficient. Preliminary analyses were performed to ensure no violation of the assumptions of normality, linearity and homoscedasticity. According to the results of the analyses, it was determined that there is a moderate positive relationship overall between organizational image and service quality. Simple linear regression analysis was conducted to determine whether students' perception of organizational image is significant predictor of students' perception of service quality and its sub-dimensions. On the other hand, according the result of simple linear regression analysis, it is determined that service quality of university explained 35% of the perception of visual image of university, 79% of the perception of the visual image of faculty members and head of the department, 78% of the perception of the behavioral image of faculty members and head of the department, and 63% of the perception of the professional image of faculty members and head of the department. Depending on the research findings, the relationship between organizational image and service quality and its effects on organizational image were explored; some suggestions were given to university authorities, policy makers, different stakeholders, researchers and practitioners.