Somut olmayan kültürel miras bağlamında Pasinler yöresi ağız barları
Pasinler region dialect bars in the context of intangible cultural heritage
- Tez No: 933768
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI GERÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Daha sonra hazırlAmaç: Bu araştırma, Erzurum Pasinler yöresine ait ağız barılarının tespit edilip derlenmesi, notaya alınması ve ses kayıtlarının yapılarak halk müziğimizin bu somut olmayan kültürel mirasının gelecek kuşaklara aktarılması amacı ile yapılmıştır. Yöntem: Bu araştırma, Pasinler yöresine ait ağız barlarının tespit edilmesi amacına yönelik betimsel bir araştırma olarak tasarlanmıştır. Araştırmada betimsel araştırma yöntemlerinden biri olan içerik analizi yöntemi kullanılmıştır. Bu doğrultuda tespit edilebilen Erzurum Pasinler yöresine ait 9 eserin makam, ritmik yapı, söz ve ağız özellikleri araştırılmıştır. Bu eserler notaya alınmış ve stüdyo ortamında ses kayıtları yapılarak müzikal yönden incelenmiştir. Bulgular: Araştırmanın örneklemi doğrultusunda Erzurum Pasinler yöresinde bulunan yöre ekibi, Abdulhakim Küçükyıldırım, Musa Erzincanlı, Seffan Karakoç, Rasim Küçükyıldırım, Yusuf Öztepe, Selami Öztepe, Musa Polat, Yusuf Koç ve Mustafa Küçük tarafından seslendirilen yöreye ait ağız barı formundaki eserler, aktarıldığı şekilde notaya alınmıştır. Bu eserler makam, ritmik yapı, söz ve ağız özellikleri bakımından incelenmiştir. Daha sonra elde edilen veriler, stüdyo ortamında yeniden seslendirilmiştir. Sonuçlar: Araştırma sonucunda Erzurum Pasinler yöresine ait biri çeşitleme olmak üzere 9 adet ağız barı tespit edilmiştir. Eserlerin tamamı yöre ekibinden alınmış ve araştırmacı tarafından derlenerek notaya aktarılmıştır. Araştırma sonucunda ağız barlarının genel olarak Erzurum, Bayburt, Van, Gümüşhane olmak üzere Doğu Anadolu Bölgesinde seslendirildiği görülmüştür. Mevcut eserlerin kulaktan kulağa aktarıldığı ve günümüze bu yolla ulaştığı tespit edilmiştir. Bu tespitler neticesinde ağız barlarının yakın aralıklı seslerden oluştuğu, kolay tekrarlanabilir melodilerle seslendirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada tüm eserlerin makam analizleri, ritmik yapısı, ses ve ağız özellikleri de verilmiştir. Bu eserler, stüdyo ortamında araştırmacı tarafından yeniden seslendirilmiştir. Ayrıca karekod uygulaması aracılığıyla araştırmacı ve dinleyicilerin bu kayıtlara kolaylıkla ulaşmasına olanak sağlanmıştır. anacaktır.
Özet (Çeviri)
Daha sonra hazırlanaPurpose: This research aims to identify and compile the folk songs of the Pasinler region in Erzurum, to transcribe these works into musical notation, and to create audio recordings in order to pass on the intangible cultural heritage of our folk music to future generations. Method: This research is designed as a descriptive study aimed at identifying the folk songs of the Pasinler region. In the study, content analysis, which is one of the descriptive research methods, was conducted. Accordingly, nine identifiable works from the Erzurum Pasinler region were musically analyzed by examining their makam (musical mode), rhythmic structure, lyrics, and dialect characteristics, along with the collection of musical notation and audio recordings. Findings: According to the sample of the research, the folk songs in the form of“ağız barı”from the Pasinler region of Erzurum were transcribed as performed by local artists Abdulhakim Küçükyıldırım, Musa Erzincanlı, Seffan Karakoç, Rasim Küçükyıldırım, Yusuf Öztepe, Selami Öztepe, Musa Polat, Yusuf Koç, and Mustafa Küçük. These works were examined in terms of makam (musical mode), rhythmic structure, lyrics, and dialect characteristics. Subsequently, the audio recordings were re-performed in a studio environment. Conclusions: The research identified nine folk songs from the Pasinler region of Erzurum, including one variation. All the works were collected from local artists and transcribed into musical notation by the researcher. The findings revealed that these folk songs are generally performed in the Eastern Anatolia Region, specifically in Erzurum, Bayburt, Van, and Gümüşhane. It was determined that the existing works have been transmitted orally and have reached the present day through this method. Consequently, it was concluded that the folk songs consist of closely spaced notes and are performed with easily repeatable melodies. The study also provided analyses of the makam (musical mode), rhythmic structure, sound, and dialect characteristics of all the works. Additionally, these pieces were re-performed by the researcher in a studio environment. Furthermore, a QR code application was implemented to facilitate easy access to these recordings for both the researcher and listeners. caktır.