Universal design for learning in english language teacher education: A gap analysis
İngilizce öğretmeni yetiştirmede öğrenme için evrensel tasarım: Boşluk analizi
- Tez No: 933801
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF BOZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışma, Türkiye'deki İngilizce öğretmeni eğitiminde Öğrenme için Evrensel Tasarım (ÖET) çerçevesinin uygulanmasını üç aşamalı bir boşluk analizi yaklaşımıyla incelemiştir. Yansıtıcı tematik analiz kullanan bu çalışma, 2018 İngilizce Öğretmenliği müfredatının ÖET prensipleriyle uyumunu incelemiş ve hem yeni mezun İngilizce öğretmenlerinin hem de İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin öz-bildirimli uygulamalarını araştırmıştır. Veriler müfredat analizi, ÖET odaklı bir anket (n=70) ve yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla toplanmıştır. Bulgular, müfredatın ÖET prensipleriyle bazı doğal uyumlar gösterdiğini ortaya koyarken, yürütücü işlevler, öz-düzenleme ve yardımcı teknoloji uygulaması gibi alanlarda önemli boşluklar olduğunu göstermiştir. Yeni mezun İngilizce öğretmenlerinin uygulamalarının analizi, temel ÖET prensipleriyle sezgisel bir uyum gösterdiğini ancak uygulamanın sınırlı olduğunu ortaya koymuş ve bu durum İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin uygulamalarında gözlemlenen benzer örüntüleri yansıtmıştır. Çalışma, İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin yeni mezun İngilizce öğretmenlerinin kapsayıcı uygulamaları için örtük modeller olarak hizmet ettiğini, her iki grubun da yüksek farkındalık ancak sınırlı ÖET uygulama bilgisi gösterdiğini belirlemiştir. Bu bulgular, Türk İngilizce öğretmeni eğitiminde ÖET uygulaması için bir temel olduğunu ve çerçevenin müfredata ve öğretmen eğitimi uygulamalarına entegrasyonunun kapsayıcı eğitim uygulamalarını geliştirebileceğini göstermektedir. Çalışma, dil öğretmeni eğitiminde ÖET uygulamasının anlaşılmasına katkıda bulunmakta ve müfredat geliştirme ve öğretmen eğitimi programları için içgörüler sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigated the implementation gaps of Universal Design for Learning (UDL) framework in English language teacher education in Türkiye through a three-phase gap analysis approach. Using reflective thematic analysis, the study examined the 2018 English Language Teaching curriculum's alignment with UDL principles and explored the self-reported practices of both new graduate English language teachers (NGELTs) and English language teacher educators (ELTEs). Data was collected through curriculum analysis, a UDL-aligned questionnaire (n=70), and semi-structured interviews with NGELTs and ELTEs. The findings revealed that while the curriculum demonstrates some natural alignment with UDL principles, significant gaps exist in areas such as executive functions, self-regulation, and assistive technology implementation. Analysis of NGELTs' practices showed intuitive alignment with basic UDL principles but limited structured implementation, reflecting similar patterns observed in ELTEs' practices. The study identified that ELTEs serve as implicit models for NGELTs' inclusive practices, with both groups demonstrating high awareness but limited knowledge of UDL implementation. These findings suggest that there is a foundation for UDL implementation in Turkish English language teacher education and explicit integration of the framework into the curriculum and teacher training practices could enhance inclusive education practices. The study contributes to the understanding of UDL implementation in language teacher education and provides insights for curriculum development and teacher training programs.