Yükseköğretim kurumları çalışanlarının örgütsel bağlılık ve iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi: İstanbul ve Ankara illeri genelinde bir araştırma
Examining the relationship between organizational commitment and jobsatisfaction of higher education institutions employees: A study in Istanbul and Ankara provinces
- Tez No: 934686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma, İstanbul ve Ankara illerinde faaliyet gösteren yükseköğretim kurumlarında çalışan 203 personelin örgütsel bağlılık ve iş doyumu düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, online anket yöntemiyle toplanan veriler doğrultusunda, Meyer ve Allen (1991) tarafından geliştirilen üç boyutlu bağlılık modeli ve Spector (1985) tarafından oluşturulan İş Doyumu Ölçeği'ni temel almıştır. Bulgular, duygusal bağlılık ile iş doyumu arasında güçlü bir pozitif ilişki olduğunu (r=0.52, p0.05). Bu çalışma, yükseköğretim kurumlarının çalışan odaklı politikalar geliştirmesine katkı sağlayarak, özellikle duygusal bağlılığı güçlendirecek uygulamaların iş doyumunu artırabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between organizational commitment and job satisfaction among 203 employees working in higher education institutions in Istanbul and Ankara, Turkey. Utilizing data collected through an online survey, the research adopted the three-component commitment model developed by Meyer and Allen (1991) and the Job Satisfaction Survey by Spector (1985) as its theoretical framework. The findings revealed a strong positive correlation between affective commitment and job satisfaction (r=0.52, p0.05). This study contributes to the development of employee-centered policies in higher education institutions, suggesting that practices enhancing affective commitment could improve job satisfaction