Kombucha kullanımının et ve et ürünlerinde raf ömrü ve kalite özellikleri üzerine etkileri
Effects of kombucha use on shelf life and quality characteristics in meat and meat products
- Tez No: 934685
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada et formülasyonuna (%5 ve %10), yenilebilir kaplama materyaline (%5 ve %10) ve et formülasyonu ile kaplama materyaline (%2,5 ve %5) eşit oranda olacak şekilde kombucha ilavesinin pişmiş sığır kıymasının oksidatif ve mikrobiyal stabilitesi ile raf ömrü süresince kalite kriterleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Deneme grupları +4°C'de 14 gün süresince atmosferik koşullarda depolanmıştır. Çalışma kapsamında kullanılan kombucha yeşil çay kullanılarak laboratuvar ortamında üretilmiştir. Üretimi gerçekleştirilen kombuchalarda fermantasyon öncesi ve sonrası toplam fenolik madde (TFM), 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) giderme aktivitesi ve demir (III) iyonu indirgeyici antioksidan gücü (FRAP) analizleri gerçekleştirilmiştir. Et model sisteminde ise üretim günü pişirme kaybı, nem, kül, yağ, protein analizleri ile üretim ve depolama süresince pH, su aktivitesi, renk, tekstür profil analizi, mikrobiyolojik analizler, tiyobarbitürik asit reaktif maddeler (TBARS) ve lipit hidroperoksit analizleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effects of adding kombucha in different proportions to the meat formulation (%5 and %10), edible coating material (%5 and %10), and both meat formulation and coating material in equal amounts (%2,5 and %5) on the oxidative and microbial stability, as well as the quality criteria of cooked ground beef during its shelf life. The experimental groups were stored under atmospheric conditions at +4°C for 14 days. The kombucha used in the study was produced under laboratory conditions using green tea. Total phenolic content (TPC), 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) scavenging activity, and ferric reducing antioxidant power (FRAP) analyses were conducted before and after fermentation. In the meat model system, cooking loss, moisture, ash, fat, and protein analyses were performed on the production day, while pH, water activity, color, texture profile analysis, microbiological analyses, thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), and lipid hydroperoxide analyses were carried out throughout production and storage.