The role of quality management in achieving corporate sustainability via fuzzy AHP analysis: Case in aviation
Kurumsal sürdürülebilirliğin sağlanmasında kalite yönetiminin rolü-bulanık AHP analizi: Havacılık örneği
  1. Tez No: 934726
  2. Yazar: EMEL İLKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışmanın amacı, havacılık sektöründe kurumsal sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmada kalite yönetim sistemlerinin rolünü analiz etmektir. Havacılık sektöründe yüksek rekabet düzeyi, sıkı düzenlemeler ve çevresel hassasiyetler nedeniyle sürdürülebilirlik çabaları büyük önem taşımaktadır. Bu bağlamda, ekonomik, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik boyutları, birbiriyle uyumlu bir yönetim ihtiyacı olarak öne çıkmıştır. Bu çalışmada kalite yönetim sistemlerinin sürdürülebilirlik üzerindeki etkileri, Bulanık Analitik Hiyerarşi Süreci yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Bu yöntem, belirsizliğin ve öznel yargıların karar verme süreci üzerindeki etkisini azaltmak için tercih edilmiştir. Araştırma, havacılık sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlardan elde edilen uzman görüşlerine dayalı olarak gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, çalışmanın kapsamında kurumsal sürdürülebilirliğin temel boyutları tanımlanmış ve kalite yönetim sistemlerinin bu boyutlara katkısı belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, kalite yönetim sistemlerinin ekonomik sürdürülebilirlik açısından verimliliğin artırılması ve maliyet yönetimine, çevresel sürdürülebilirlik açısından enerji yönetimi ve karbon emisyonlarının azaltılmasına, sosyal sürdürülebilirlik açısından ise çalışan memnuniyeti ve sosyal sorumluluk projelerine katkı sağladığını göstermektedir. Bu bağlamda, araştırma sonuçları, havacılık sektöründe sürdürülebilirlik odaklı bir kalite yönetim stratejisinin geliştirilmesine yönelik somut öneriler sunmuştur. Bu çalışma, kalite yönetim sistemleri ile kurumsal sürdürülebilirlik arasındaki bağlantı konusunda hem akademisyenlere hem de havacılık sektöründeki uygulayıcılara yönelik genel bir rehber sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the role of quality management systems in attaining corporate sustainability goals within the aviation sector. Sustainability efforts are highly important in the aviation sector due to the high levels of competition, strict regulations, and environmental sensitivities that exist within this sector. In this regard, economic, environmental, and social sustainability dimensions have emerged as the need for management compatible with one another. The influences of the quality management systems on sustainability in this study were assessed by using the Fuzzy Analytical Hierarchy Process method. This method was preferred to reduce the effect of uncertainty and subjective judgements on the decision-making process. The research was conducted based on expert opinions obtained from organisations operating in the aviation sector. In this context, within the scope of the study, the basic dimensions of corporate sustainability were defined, and the contribution of quality management systems to these dimensions was determined.The results obtained indicate that quality management systems support economic sustainability in terms of increased efficiency and cost management, help energy management and carbon emission reduction in terms of environmental sustainability, and contribute to employees' satisfaction and social responsibility projects in terms of social sustainability. In this context, the research results made concrete suggestions for the development of a sustainability-oriented quality management strategy within an aviation sector. In this regard, this paper provides an overall guideline both for academics and practitioners in the aviation sector with regards to the linking of quality management systems and corporate sustainability.