Dijital tüketimde gizlilik endişesi ve dijital reklamlar üzerine bir araştırma
Privacy concern in digital consumption and a research on digital advertisements
  1. Tez No: 934849
  2. Yazar: TANSU IŞIKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞÇE OZANSOY ÇADIRCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
İnternetin yaygınlaşması ve dijitalleşme süreciyle birlikte tüketici gizliliği konusu pazarlamada sıkça tartışılan bir konu haline gelmiştir. Tüketicilerin internet ortamında bilgilerinin izlenebilir, kaydedilebilir, analiz edilebilir olması ile bu bilgilerin pazarlama faaliyetlerinde kullanılması, tüketici gizlilik endişesi konusunu gündeme getirmektedir. Özellikle tüketicilere ait kişisel bilgilerin reklam amaçlı kullanılması ile gerçekleştirilen pazarlama uygulamalarının sınırları sorgulanmaktadır. Tüketiciler, gün içinde kişisel özelliklerine, ilgi alanlarına ve tercihlerine dayalı olarak karşılarına çıkan çeşitli reklam türleriyle (sosyal medya, arama motoru reklamları) sıklıkla karşılaşmaktadır. Bu tez çalışması, reklamın bilgilendiriciliği, reklamın eğlendiriciliği, reklamın finansal avantaj sunması ve reklamın rahatsız ediciliği algılarıyla reklama yönelik tutum arasındaki ilişkide tüketici gizlilik endişesinin düzenleyici rolünü ve bunun sonucunda reklama tıklama niyetinin nasıl değiştiğini araştırmaktadır. Bunun yanı sıra algılanan gözetim, gizlilik endişesi, gizlilik farkındalığı ve güven değişkenleri açısından tüketicilerin gruplandırılmasını amaçlamaktadır. Hipotezlerin test edilmesi için kısmi en küçük kareler yöntemiyle yapısal eşitlik modellemesi (PLS-SEM) ve kümeleme analizi yöntemlerinden faydalanılmıştır. İstanbul ilinde ikamet eden ve gönüllü olarak anket çalışmasına katılmayı kabul eden 290 cevaplayıcıdan elde edilen veriler kullanılmıştır. Sonuçlar değişkenler arasındaki ilişkilerin istatistiki açıdan anlamlı olduğunu ve model uyumunun yüksek düzeyde olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte gözetim algısı, gizlilik endişesi, gizlilik farkındalığı ve güven değişkenleri açısından gruplandırılması da önem taşımaktadır. Tüketicilerin birbirlerinden ayrıldığı ve alt gruplar altında toplandığı belirlenmiştir. Reklam faaliyetleri konusunda alınacak kararlar üzerinde ortaya çıkan bu alt grupların göz önünde bulundurulması önemlidir.
Özet (Çeviri)
With the spread of the internet and the digitalization process, the issue of consumer privacy has become a frequently discussed topic in marketing. The fact that consumers' information on the internet can be monitored, recorded and analyzed, and that this information is used in marketing activities, brings up the issue of consumer privacy concerns. In particular, the limits of marketing activities using consumers' personal information for advertising purposes are being questioned. Consumers frequently encounter various types of advertisements (social media, search engine ads) throughout the day based on their personal characteristics, interests and preferences. This thesis study investigates the moderating role of consumer privacy concerns in the relationship between the advertisement's informativeness, advertisement's entertainingness, advertisement's financial advantage and advertisement's intrusiveness features and the attitude towards the advertisement and how the intention to click on the advertisement changes as a result. In addition, it aims to group consumers in terms of perceived surveillance, privacy concerns, privacy awareness and trust variables. Structural equation modeling (PLS-SEM) and cluster analysis methods with partial least squares method were used to test the hypotheses. Data obtained from 290 respondents who reside in Istanbul and agreed to participate in the survey voluntarily were used. The results show that the relationships between the variables are statistically significant, and the model fit is high. However, it is also important to examine consumers' privacy concerns and group them in terms of advertising values. It has been determined that consumers are separated from each other and grouped under subgroups. It is important to consider these subgroups when making decisions about advertising activities.