Bazı polimerik sistemlerin oluşturduğu süspansiyonların elektroreolojik özelliklerin incelenmesi
Investigation of electrorheological properties of suspensions formed by some polymeric systems
  1. Tez No: 93496
  2. Yazar: MUSTAFA YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL İBRAHİM ÜNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
BAZI POLİMERİK SİSTEMLERİN OLUŞTURDUĞU SÜSPANSİYONLARIN ELEKTROREOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ (Doktora Tezi) Mustafa YAVUZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2000 ÖZET Elektroreolojik (ER^) akışkanlar bir elektrik alan uygulandığında katı hale geçebilme, elektrik alan uzaklaştırıldığında ise çok kısa bir sürede ve tekrarlanabilir olarak sıvı hale geçebilme gibi oldukça önemli reolojik davranışlar sergilerler. Bu çalışmada poliizopren-blok-polistiren (KOPİ), poliizopren-bjok-poli(tersiyerbütilmetakrilat) (KOP2), kopolimerlerinin ve poli(tersiyerbütilmetakrilat) (PTBMA), homopolimerinin sentezi, karakterizasyonu ve bunlardan hazırlanan süspansiyonların ER özelliklerinin incelenmesi gerçekleştirildi. KOPİ, ardışık iyonik polimerizasyon, KOP2 ve PTBMA ise radikalik polimerizasyon teknikleriyle sentezlendi. Sentezlenen polimerler GPC, viskozite ölçümleri, ^-NMR, FTIR spektroskopisi, dinamik ışık saçılımı (DLS), element analizi yöntemleri ve uç grup analizleri ile karakterize edildi. KOPİ, KOP2 ve PTBMA polimerleri kısmen hidroliz edildikten sonra lityum hidroksit çözeltisiyle yıkanarak lityum tuzlarınadönüştürüldü. Hazırlanan polimerik tuzların çeşitli yalıtkan yağlar içerisinde, (silikon yağ, madeni yağ, dioktilftalat (DOP) ve trioktiltrimellitat (TOTM)), çeşitli derişimlerde, (5-33 % m/m), süspansiyonları hazırlandı. Hazırlanan dispersiyonlann çökelmeye karşı kararlılıkları tayin edildi. Dispersiyonlann elektrik alan yokluğunda ve elektrik alan altındaki akış süreleri ölçüldü ve gösterdikleri viskozite artışından bunların ER aktif olduğu tespit edildi. Ayrıca süspansiyonların ER aktiviteleri üzerine derişim, kayma hızı, elektrik alan kuvveti, promoter ve sıcaklığın etkileri araştırıldı. Bilim Kodu :405 Anahtar Kelimeler :Poliizopren-blok-polistiren, poliizopren-blok- poli(tersiyerbütilmetakrilat), poli(tersiyerbütilmetakrilat), Elektroreolojik akışkanlar Sayfa Adedi 149 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Halil İbrahim ÜNAL
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF ELECTRORHEOLOGICAL PROPERTIES OF SUSPENSIONS FORMED BY SOME POLYMERIC SYSTEMS (Ph.D. Thesis) Mustafa YAVUZ GAZİ UNIVERSITIY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June-2000 ABSTRACT Electrorheological (ER); fluids display remarkable Theological behaviour, being able to convert rapidly and repeatedly from a fluid to a solid when an electric field is applied or removed. In this study, synthesis, characterisation and ER properties of polyisoprene-block-polystyrene, (KOP1), and polyisoprene-bloçk-poly(tert-butylmethacrylate), (KOP2), copolymers and poly(tert-butylmethacrylate) (PTBMA), homopolymer were investigated. KOP1 was synthesised by sequential anionic polymerisation and KOP2 and PTBMA were synthesised by radicalic polymerisation techniques. The polymers prepared were characterised by GPC, viscosity measurements, 1H- NMR, FTIR spectroscopies, dynamic light scattering, (DLS), elemental analysis and end group analysis methods. KOP1, KOP2 and PTBMA were partially hydrolysed and acid groups formed were washed with lithium hydroxide solution to prepare lithium salts of homo and block copolymers. Suspensions of those three polymeric salts were prepared in four insulating XC YÜKSEKÖ?RETİM KURULUtv oils namely: silicone oil, mineral oil, dioctyl phthalate (DOP), and threeoctyl threemellitate (TOTM), at a series of concentrations (5-33 m/m%). Sedimentation stabilities of these suspensions were determined. Flow times of polymer suspensions were measured under no electric field (E = 0), and under an applied electric field (E ^ 0) and an ER activity was observed for all the suspensions prepared. Further, the effects of concentration, shear rate, electric field strength, promoter and temperature onto ER activities of suspensions were investigated. Science Code 405 Kev Words Number of Pages Supervisor Polyisoprene-bloçk-polystyrene, polvisoprene-block- poly(tert-butylmethacrylate), poly(tert-butylmethacrylate), Electrorheological fluids :149 : Assoc. Prof. Dr. Halil Ibrahim ÜNAL