Kafa travması geçirmiş kişilerinotopsilerinde ölüme sebep olan yaralanmatürü ile travma paterni arasındaki ilişkinindeğerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between injury type and trauma pattern inautopsies of cases with head trauma
- Tez No: 935588
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ÖZKÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Giriş ve Amaç: Kafa travması, gelişmekte olan ülkelerde ve büyük kentlerde özellikle genç nüfusta ölüm ve sakatlıklara neden olan en önemli halk sağlığı sorunlarındandır. Adli otopside karşılaşılan tüm ölüm vakalarının yarısından fazlası, sinir sisteminin, özellikle de beynin, primer ya da sekonder hasarı ile ilişkilidir. Bu çalışmada; otopsi raporunda kesin ölüm sebebi içerisinde kafa travması ifadesi bulunan bütün otopsiler incelenmiş; ölüme sebebiyet veren yaralanma türleri ile meydana gelen kafatası kırıklarının dağılım ve özellikleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 01.01.2017-31.12.2019 tarihleri arasında Adli Tıp Kurumu Ankara Grup Başkanlığı Morg İhtisas Dairesi'nde otopsileri yapılan, kafa travması sonucu öldüğü tespit edilen ve kafatasında kırık bulunan 721 olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Araştırma verileri SPSS 25,0 istatistik paket programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Olguların %16,5'i kadın, %83,5'i ise erkek olup yaş ortalaması 40.1±18.8'dir. Kafa travmaları en sık erişkin yaş grubundaki erkeklerin ölümüne neden olmaktadır. En sık ölüm sebepleri sırasıyla ASY, YD ve TK'dir. Tüm olguların %92,2'sinde kafa kubbe, %92,1'inde kaide kırığı bulunmaktadır. Kubbede en sık görülen kırık çeşidi lineer kırık'tır (%43,5, n=866). Kubbe kemiklerinde meydana gelen penetran yaralanmaların %64,5'i (n=233) sağ ve sol temporal kemiklerde görülmüştür. Oksipital kemikte meydana gelen kırıkların %52,6'sı lineerdir. Ayrıklı kırıklar %18,6 ile en fazla sol parietal kemikte, çökme kırıkları %24,1 (n=34) ile, parçalı kırıklar ise %26,5 ile en sık frontal kemikte görülmüştür. 101 Kafa kaidesinde meydana gelen kırıkların %44,6'sının orta kafa çukurunda, %31'inin ön kafa çukurunda ve %24,4'ünün ise arka kafa çukurunda meydana geldiği görülmüştür. Kafa kaidesinde en sık meydana gelen kırık tipinin lineer kırık (%38,3 n=476) olduğu tespit edilmiştir. Sonuçlar: Kafa travması nedeniyle meydana gelen ölüm ve sakatlıkları engellemek için alınabilecek en iyi önlemlerden biri kafa travmalarının meydana gelmesini önleyici politikalar oluşturulmasıdır. Kafa travmalarının sebep ve özelliklerinin incelenmesi; bu politikaların oluşturulmasına ciddi katkı sunabileceği gibi klinik pratikte tanı ve tedaviye yönelik, adli otopsilerde ise bulguların saptanması ve ölüm nedeninin belirlenmesine yönelik, mevcut yaklaşımların geliştirilmesini ve yeni yaklaşımların üretilmesini sağlayabilir
Özet (Çeviri)
Aim: Head trauma is one of the most important public health problems that cause death and disability especially in young population in developing countries and metropolitans. More than half of all deaths encountered in forensic autopsy are associated with primary or secondary damage to the central nervous system, particularly the brain. In this study; all autopsies with head trauma were examined. The aim of this study was to evaluate the relationship between the types of injuries that caused death and the distribution and characteristics of skull fractures. Methods: A total of 721 cases, died because of head trauma and had skull fractures whose autopsies were performed in Forensic Medicine Institution Ankara Group Presidency between 01.01.2017-31.12.2019, were included in the study, Research data were evaluated through SPSS 25.0 statistical package program. Results: 16.5% of the cases were female and 83.5% were male, with a mean age of 40.1±18.8 years. Head traumas most commonly caused death in adult age group men. The most common causes of death were firearm injuries, falls from height, and traffic accidents, respectively. Skull vault fractures were in 92.2% of all cases and base fractures were in 92.1%. The most common type of fracture in the vault was linear fracture (43.5%, n=866). 64.5% (n=233) of penetrating injuries in the vault were seen in the right and left temporal bones. 52.6% of fractures in the occipital bone are linear. Displaced fractures were most common in the left parietal bone with 18.6%, depressed fractures with 24.1% (n=34), and comminuted fractures with 26.5% were seen most commonly in the frontal bone. 103 44.6% of the skull base fractures occurred in the middle cranial cavity, 31% in the anterior cranial cavity, and 24.4% in the posterior cranial cavity. The most common type of fracture in the skull base was linear fracture (38.3%, n=476). Conclusion: One of the best measures that can be taken to prevent death and disability caused by head trauma is to establish policies to prevent the occurrence of head traumas. Examining the causes and characteristics of head traumas can contribute significantly to the formulation of these policies. In addition, it can enable the development of existing approaches and the production of new approaches, on diagnosis and treatment in the clinical practice and detection of findings and determination of the cause of death in the forensic autopsies.