I 20-3 polietilen plastik ürünlerde çekme miktarına etki eden enjeksiyon parametrelerinin araştırılması
A Research on enjection parameters which affect shrinkage of a plastic products made from I 20-3 PVC
  1. Tez No: 93574
  2. Yazar: YAVUZ ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
IV I 20-3POLIETILEN PLASTİK ÜRÜNLERDE ÇEKME MİKTARINA ETKİ EDEN ENJEKSİYON PARAMETRELERİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yavuz ÇAKIR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2000 ÖZET Bu çalışmada, I 20 - 3 polietilen plastik ürünlerdeki çekme miktarına, enjeksiyon parametrelerinin ve kalıp özelliklerinin etkileri deneysel olarak araştırılmıştır. Yapılan deneylerle enjekte sıcaklığı, enjekte basıncı, katkı maddesi oranı ve kalıplama süresinin plastik ürünlerdeki çekme miktarına olan etkileri grafikler halinde sunulmuştur. Katkı maddesi olarak endüstride yaygın kullanılan I 668 polietilen tercih edilmiştir. Deneylerde iki farklı enjekte kalıbı kullanılmış, birinci kalıp ile yapılan deneylerden elde edilen sonuçlar, ölçü alınan bölgelerin esnek olmasından dolayı güvenilir bulunmamış ve ikinci enjeksiyon kalıbıyla deneylerin tekrarı yapılmıştır. İkinci kalıptan çıkan numuneler kopma kuvveti deneyine tabi tutulmuştur. Enjekte basıncı ve kalıplama süresinin artması ile çekmenin azaldığı, katkı maddesi ve enjekte sıcaklığının artırılması ile çekmenin arttığı tespit edilmiştir. Ayrıca, enjeksiyon sıcaklığı ve katkı maddesi oranının artırılması ile kopma kuvvetinin arttığı, enjeksiyon basıncının artırılması ile kopma kuvvetinin azaldığı görülmüştür. Bilim Kodu :626. 12.01 Anahtar Kelime : Plastik enjeksiyon, Çekme miktarı Sayfa Adedi :75 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Ahmet ÖZDEMİR
Özet (Çeviri)
A RESEARCH ON ENJECTION PARAMETERS WHICH AFFECT SHRINKAGE OF A PLASTIC PRODUCTS MADE FROM I 20-3 PVC (M. Sc. Thesis) Yavuz ÇAKIR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2000 ABSTRACT In this study, the shrinkage of a I 20-3 plastic product which is affected from the injection parameters and the mold properties is experimentally investigated. In the experiments it is graphically obtained how the injection temperature, the injection pressure, the proportion of supplement material and the injection duration affect the shrinkage amount of a plastic part. I 668 polyetilen is selected for a supplement material. Two different injection molds are used and the results of first samples is accepted unreliable because of measuring points are flexible, than the experiments are repeated with the second mold. Some of samples, from second mold is subjected tensile strength experiment. It is obtained that the shrinkage amount of plastic decreases with the increase the injection pressure and the duration. Also, the injection temperature and the proportion of the supplement material increase the tensile force. Furthermore the injection pressure decreases the tensile force. Science code : 626. 1 2.0 1 Key Words : Plastic injection, Shrinkage Page number :75 Supervisor : Assoc. Prof. Ahmet ÖZDEMİR