Böbrek nakli olan hastaların immunsupresif tedaviye uyumlarının vesosyal destek algılarının incelenmesi
Investigation of immunosuppressive therapy adherence and social support perceptions of kidney transplant patients
  1. Tez No: 935920
  2. Yazar: DİLARA SARAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırma, böbrek nakli olan hastaların immunsupresif tedaviye uyumlarının ve sosyal destek algılarının incelenmesi amacıyla ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Asya yakasında bulunan bir üniversite hastanesinin İç Hastalıkları Anabilim Dalı Nefroloji bölümünde, böbrek nakli olmuş taburculuk sonrası kontrol için polikliniğe başvuran 155 hasta, örneklemini ise Aralık 2021- Ekim 2022 tarihleri arasında araştırma kriterlerini karşılayan 106 hasta oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, İmmunsupresif Tedaviye Uyum Ölçeği, Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde Mann Whitney U testi, Kruskal-Wallis H testi, Mann Whitney U testi ile ikili karşılaştırmalar, ölçekler arasındaki ilişki Spearman Korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırmanın analizleri için SPSS v22 istatistik programı kullanılmıştır. p0,05). Bu araştırmada; böbrek nakli olan hastaların ilaç uyumlarının yüksek olduğu, algılanan sosyal desteğin orta düzeyde olduğu, algılanan sosyal desteğin ilaç uyumunu etkilemediği sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın daha büyük örneklerde tekrar edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a correlational study to examine the compliance of kidney transplant patients with immunosuppressive therapy and their perceptions of social support. The population of the study consisted of 155 patients who applied to the outpatient clinic for post-discharge control in the Nephrology Department of the Internal Medicine Department of a university hospital located on the Asian side of Istanbul, and the sample consisted of 106 patients who met the research criteria between December 2021 and October 2022. Patient Introduction Form, Immunosuppressive Therapy Compliance Scale, Multidimensional Perceived Social Support Scale were used to collect the data. Mann Whitney U test, Kruskal-Wallis H test, Mann Whitney U test and pairwise comparisons and Spearman Correlation analysis were used to analyze the data. SPSS v22 statistical program was used for the analysis of the study. p0.05). In this study, it was concluded that drug compliance of kidney transplant patients was high, perceived social support was at a moderate level, and perceived social support did not affect drug compliance. It is recommended that the study be repeated in larger samples.