Sürdürülebilir kalkınma farkındalığın eğitimi: Bir mobil uygulamasının geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesi
Awareness training for sustainable development: Development, implementation and evaluation of a mobile application
- Tez No: 935952
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN UZUNBOYLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yakın Doğu Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmada; yoksulluğu ortadan kaldırmak, yaşadığımız çevreyi korumak ve tüm insanların barış ve refah içinde yaşamasını sağlamada her toplum ve bireye görev düşmektedir. Bu görevi yerine getirmek için sürdürülebilir kalkınma hedeflerini destekleyecek etkinliklerin düzenlenmesi gerekmektedir. Mobil teknolojilerin eğitimde kullanımının her geçen gün artması göz önünde bulundurulduğunda, bu teknolojilerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri farkındalığının arttırılması etkinliklerinde önemli bir potansiyel sergileyecekleri düşünülmektedir. Bu nedenle çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin sürdürülebilir kalkınma hedefleri farkındalığına yönelik bir mobil uygulamanın geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirilmesidir. Araştırma deney ve kontrol gruplu ön test ve son test araştırma modeline göre desenlenmiştir. Verilerin toplanmasında Sürdürülebilir Kalkınma Farkındalık Ölçeği, Mobil Uygulamalar Kullanılabilirlik Ölçeği ve Sürdürülebilir Kalkınma Mobil Uygulaması Memnuniyet Düzeylerinin Belirlenmesi Soru Formu kullanılmıştır. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri eğitiminde mobil teknolojilerin kullanılmasının üniversite öğrencilerinin farkındalıklarını arttırmada etkili olduğu ve geliştirilen mobil uygulamanın basit, sade, kullanıcı dostu olma özelliklerini taşıdığı söylenebilir. Ayrıca öğrencilerin uygulamayla ilgili görüşleri değerlendirildiğinde de öğrencilerin uygulamayı kullanmaktan memnun ve mutlu olduklarını belirttikleri ifade edilebilir. Araştırma sonuçlarından yola çıkarak gelecekte sürdürüleblir kalkınma hedefleri eğitimine yönelik uygulama geliştirecek araştırmacılara mobil öğrenme araçlarının internet bağlantısı gerektirmeden çalışabilmesi, tüm öğretim kademelerine yönelik olması ve farklı dil seçeneklerinin bulunması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In achieving sustainable development goals, every society and person has the responsibility to attempt to eliminate poverty, protect the environment, and ensure that all people live in peace and prosperity. In order to fulfill this responsibility, it is necessary to organize activities to support sustainable development goals. When the increasing daily use of mobile technologies in education is considered, it is thought that these technologies exhibit important potential in raising awareness for sustainable development goals. Thus, the aim of this study was to develop, implement, and evaluate a mobile application for the awareness of university students about sustainable development goals. This is an experimental study and it was designed as a pre- and post-test research model including an experimental and a control group. Sustainable Development Awareness Scale, Mobile Applications Usability Scale and Question Form to Determine Satisfaction Level for Sustainable Development Mobile Application were used to collect data. It can be said that using mobile technologies in sustainable development goals education is effective in raising university students' awareness, and the developed mobile application has the properties of being simple, easy and user-friendly. Besides, when the students' opinions about the application are taken into consideration, it can be stated that the students are pleased to use the application. Based on the research results, it is suggested to researchers who will develop applications for future sustainable development goals education that mobile learning tools can work without an internet connection; they can be used at all teaching levels and can have different language options.