Toz alev spreyleme yöntemi ile kaplanan numunelerde kaplama parametrelerinin etkisinin incelenmesi
Effect of coating parameters on the coated surfaces using powder flame spraying
- Tez No: 93606
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BEHÇET GÜLENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, yüzeyleri dişli ve düz olarak hazırlanmış numuneler üzerine değişik tozlar kullanılarak alev spreyleme yöntemiyle sıcak ve soğuk kaplama işlemi yapılmış ve yapılan kaplamaların karakterizasyolan incelenmiştir. Metalografık incelemeler sonucu, bütün numunelerde kaplama yöntemine bağlı olmaksızın kaplama kalınlığının artmasıyla sertliğin azaldığı ve dişsiz millerde kaplama kalınlığının artmasıyla yüzey pürüzlülüğünün arttığı görülmüştür. Optik mikroskop çalışmaları, altlık malzeme-kaplama tabakası arayüzey geçiş bölgesinin dişli millerde daha iyi olduğunu göstermiştir. Ayrıca kaplama tabakasındaki oksit, boşluk ve ergimemiş partikül miktarı ve boyutunun altlık malzemenin yüzey özellikleri ile değişmediği tespit edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Toz Alev Spreyleme, Kaplama
Özet (Çeviri)
In this study, the specimens whose surfaces were plain and threaded were coated using flame spraying method and various powders were used by hot and cold coating processes. The behaviour of the coatings was investigated. Metallographic investigations showed that without being dependent upon the coating method used the hardness decreased on both specimens and surface roughness increased on plain specimens as the coating thickness increased. Optic microscopy studies revealed better substrate material-coating layer interface on threaded specimens. In addition, oxide, porosity and the amount of unmelted particles were not changed based on the surface properties of the substrate.Key Words Pager Number Advisor