Sertleştirilmiş çeliklerin farklı kesici takımlarla işlenmesi ve bir matematiksel model oluşturulması
Machining of hardened tool steels using various cutting tools and formation of a mathematical modelling
  1. Tez No: 93605
  2. Yazar: TUNCAY ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Makine Mühendisliği, Education and Training, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
SERTLEŞTİRİLMİŞ ÇELİKLERİN FARKLI KESİCİ TAKIMLARLA İŞLENMESİ VE MATEMATİKSEL BİR MODEL OLUŞTURULMASI (YÜKSEK LİSANS TEZİ) Tuncay ÜNAL... GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 2000 ÖZET Bu çalışmada imalat sanayiinde makina parçalarının yapımında yaygın olarak kullanılan sertieştirilmiş çelik malzemeler değişik kesici takımlarla farklı kesme parametrelerinde talaş kaldırma deneylerine tabi tutulmuş ve matematiksel bir model omşturulmuştur. 50 Re sertliğinde Ç 8660 alaşımlı makina çelikleri ile 60 Re sertliğinde Ç 1050 makina çelikleri kaplamalı karbür (TP 15) ve kaplamalı seramik (LX11) kesici takanlarla değişik kesme şartlarında talaş kaldırma deneyleri yapılmıştır. Deneyler, serüeştirilmiş Ç 8660 alaşımlı makina çelikleri ve Ç 1050 makina çelMerinin işlenmesinde, TP 15 kesici takımlara göre LX11 kesici takımların daha iyi performans verdiğini göstermiştir. Tarama elektron mikroskobu ile aşınma yüzeyi incelenmesinde; Ç 8660 alaşımlı makina çeliği TP 15 takımla işlendiğinde abrasyonun etkili olduğu, aynı malzemenin kaplamalı seramik LX11 takımla işlenmesinde ise çentikleme ve tarak şeklinde yivlerin etkili olduğu görülmüştür. Bunun yanında, Ç 1050 makina çeHğinin işlenmesinde ise TP 15 takım yüzeyinde kaplama maddesinin koptuğu ve plastik deformasyonla birleştiği, LX1 1 takımda da burun aşınması yanında yan kenar aşınmanın etkili olduğu göriümüştür. Kesme parametrelerinin takım ömrüne etkileri varyans analizi ile kontrol edilmiş ve % 99 önem seviyesinde etkili olduğu, elde edilen denklemlerin güvenirlilik (F test) testleri yapılmış ve % 99 önem seviyesinde uygun olduğu, deneysel takım ömrü ile tahmini takım ömrü arasındaki farklılığın önemli olup olmadığı X2 (Ki - kare) testi ile kontrol edilerek % 99 önem seviyesinde farklıhğm önemli olmadığı sonuçlan elde edilmiştir. Bilim Kodu : 62512 Anahtar Kelimeler : Sert malzemeler, takım seçimi, matematiksel model, kesici takımlar, takım ömrü, aşınma Sayfa Adeti : 93 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Yusuf ŞAHİN
Özet (Çeviri)
u MACHINING OF HARDENED TOOL STEELS USING VARIOUS CUTTING TOOLS AND FORMATION OF A MATHEMATICAL MODELLING (M. Sc. THESIS) Tuncay ÜNAL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY SEPTEMBER 2000 ABSTRACT In this study, the machining of hardened tool steels using various cutting tools was carried out and a mathematical modelling was formed. 50 Re AISI 8660 alloy steels and 60 Re AISI 1050 tool steels were turned by using coated carbide (TP15) and coated ceramic (LX11) cutting tools. Wear behaviour of the cutting tools was investigated under scanning electron microscope (SEM).The experimental results showed that the coated ceramic tools exhibited better performance than those of the coated carbide tools when machining these steels. SEM investigation showed that abrasion type wear was predominant on the TP15 coated carbide tool when machining the AISI 8660 steel. However, notching was effective when the LX11 ceramic cutting tool used. The coated material was removed from the TP15 carbide tool and combined with the plastic deformation when machining the AISI 1050 steel. In the case of LX1 1 ceramic cutting tools, tool radius wear in addition to flank wear was responsible for wear behaviour. Analysis of variance was applied to the model and 99% significance level was found. The reliability tests (F tests) of modelled equations were conducted and 99% significance level was obtained. Whether the difference between the experimental tool life and the predicted tool life was important or not was controlled with X2 (Khi square) test and it was found trivial. Science code : 62612 Key words : Hardened steels, machining, mathematical modelling, tool life, cutting tools, ceramics and carbides Page mumber : 93 Adviser : Assoc. Prof. Dr. Yusuf ŞAHİN