Doğu Karadeniz Bölgesinde bulunan yöresel ürünlerden elde edilen boyalar ile boya duyarlı güneş pili tasarımı
Design of dye-sensitized solar cells using dyes derived from local products of the eastern Black Sea Region
  1. Tez No: 936970
  2. Yazar: AKIN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN BALİ, DR. HÜSEYİN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Güneş enerjisi, sürdürülebilir ve temiz bir enerji kaynağı olarak büyük önem taşımaktadır. Bu alanda geliştirilen güneş pilleri, geleneksel silisyum bazlı yapılara alternatif olarak farklı teknolojilerle üretilmektedir. Boya Duyarlı Güneş Pilleri (BDGP), düşük maliyetleri ve kolay üretimleri sayesinde yenilikçi çözümler arasında öne çıkmaktadır. Bu tez çalışmasında, BDGP'de kullanılan ticari N719 boyasına alternatif olarak, Doğu Karadeniz Bölgesi'ne özgü kokulu kara üzüm, karayemiş ve likarba meyvelerinden elde edilen doğal boyaların fotovoltaik performansı incelenmiştir. Çalışma kapsamında, doğal boyaların ekstraksiyonu, TiO₂ film kaplamaları ve BDGP montaj süreçleri gerçekleştirilmiş, elde edilen pillerin Jsc, Voc, doldurma faktörü ve verimlilik değerleri belirlenmiştir. Verilerin analizi için Excel ve SigmaPlot programları kullanılmış, ayrıca yapısal karakterizasyon için SEM, XRD ve EDS analizlerinden yararlanılmıştır. Sonuçlar, doğal boyaların BDGP'de kullanılabilir olduğunu ancak ticari boyaya kıyasla daha düşük verim sunduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, likarba boyasının diğer doğal boyalara göre daha yüksek performans sağladığı belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, doğal boyaların güneş pillerinde sürdürülebilir ve çevre dostu alternatifler olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Solar energy is a highly significant sustainable and clean energy source. Solar cells developed in this field employ various technologies as alternatives to conventional silicon-based structures. Among these, Dye-Sensitized Solar Cells (DSSCs) stand out due to their low production cost and ease of fabrication. This study investigates the photovoltaic performance of natural dyes extracted from fragrant black grape, black cherry laurel, and likarba, which are indigenous to the Eastern Black Sea region, as potential alternatives to the commercial N719 dye in DSSCs. The research encompasses natural dye extraction, TiO₂ thin film deposition, and DSSC assembly, followed by the determination of key photovoltaic parameters, including short-circuit current density, open-circuit voltage, fill factor, and power conversion efficiency. Data analysis was conducted using Excel and SigmaPlot, while scanning electron microscopy, X-ray diffraction, and energy-dispersive X-ray spectroscopy were utilized for structural characterization. The findings indicate that natural dyes can be employed in DSSCs; however, their efficiency remains lower compared to commercial dyes. Nevertheless, among the natural dyes tested, fragrant likarba demonstrated superior photovoltaic performance. These results suggest that natural dyes hold promise as sustainable and environmentally friendly alternatives for DSSC applications.