Hydrological modeling of monthly water balance of lakes
Göllerin aylık su bütçesinin hidrolojik modellenmesi
- Tez No: 937449
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM POLAT ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik ve Su Kaynakları Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Tatlı su kaynaklarının iklim değişikliği ve insan etkileriyle nitelik ve nicelik açısından bozulması, göl kütle dengesi ve hidrolojisi üzerine yapılan araştırmaları, çevre koruma ve iyileştirme projeleri açısından giderek daha önemli hale getirmektedir. Göl hidrolojisi, kıtasal hidrolojinin temel alanlarından biridir. Göller, ekolojik denge, mikro-iklim ve ekosistem servislerinde kritik roller oynayan, nehirler ve denizlerden farklı özelliklere sahip su kütleleridir. Bu çalışmada, Isparta ilindeki Eğirdir Gölü'nün mevcut ve gelecekteki su kaynakları, artan su baskısı ve iklim değişikliği etkileri altında incelenmiştir. HEC-HMS yazılımı kullanılarak 2010-2020 dönemine ait aylık verilerle göl hidrolojik modeli oluşturulmuştur. İklim değişikliği etkileri için CCAFS veri portalının RCP8.5 senaryosu kullanılarak 2050 projeksiyonları değerlendirilmiştir. Göl hidrolojik modeli, su bütçesi işletme modeline mevcut ve gelecekteki senaryolar için veri sağlamıştır. Ayrıca, su arz yönetim senaryoları olarak yüzde yüz, yüzde elli ve yüzde sıfır seviyeleri araştırılmıştır. Model sonuçları, gölün mevcut durumda son 10 yılın en düşük su seviyesinde olduğunu göstermektedir. 2050 yılı sonuçları ise göl hacminin mevcut duruma göre azalacağını öngörmektedir. Mevcut tarımsal su arzının karşılanmaması durumunda ise göl hacmindeki azalmanın minimum seviyede kalacağı hesaplanmıştır. Elde edilen sonuçlar, gölün su kaynaklarının etkin kullanımı ve gölün sürdürülebilirliği için tarımsal su tasarrufunun, kuru tarım gibi alternatif tarım ve havza dışı muhtemel su kaynaklarının değerlendirilmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The degradation of freshwater resources due to anthropogenic activities and climate change underscores the critical role of lake mass balance and hydrology research for environmental and restoration efforts. Lake hydrology, a key subfield of continental hydrology, is vital for ecological balance, microclimate regulation, and ecosystem services. Lakes, distinct from rivers and seas, serve as natural water reservoirs, linking surface and groundwater resources. This research investigates the current and future water resources of Lake Eğirdir, Isparta, under increasing pressures from rising water consumption and climate change. Using monthly data from 2010-2020, water supply management scenarios were simulated with HEC-HMS software. The RCP8.5 scenario from the CCAFS data portal, projecting 2050 conditions, was applied to assess climate change impacts. Inputs for the lake water budget model included scenarios of water supply at a hundred percent, fifty percent, and zero percent of current demand. Model results indicate that the lake's water level is currently at a decade low. Projections for 2050 suggest a further reduction in lake volume. If current agricultural water demand is unmet, the decrease in lake volume is expected to remain minimal. These findings underscore the importance of agricultural water conservation, alternative farming methods, and evaluating external water sources for effective lake water resource management and sustainability.