Exploring lean techniques usage: An ındustry sector analysis
Yalın tekniklerin kullanımını keşfetmek: Bir endüstri sektörüanalizi
  1. Tez No: 937593
  2. Yazar: CHADY BENABBES
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Yalın yönetimin israfı azaltma ve karı maksimize etmede etkili olduğu biliniyor, ancak birçok şirket bunu iyi uygulamıyor ve uyguladıklarında bile her biri farklı bir yalın teknik seti kullanıyor. Ayrıca literatürde bazı endüstriyel sektörlerin bazı teknikleri diğerlerine kıyasla daha fazla benimsediğini görüyoruz. Bu araştırma, farklı endüstri türlerinden toplanan verileri gruplandırmak ve bunlardan içgörüler elde etmek için kümeleme tekniklerini uyguluyor. Bu araştırma, farklı araştırma makalelerinden toplanan bilgilerin sonuçlarını analiz etmek için özellikle K-ortalamaları ve Hiyerarşik kümelemeyi uyguluyor. Çalışma, farklı endüstri sektörlerinde yalın tekniklerin değişen kullanım oranlarını araştırıyor, bu farklılığın arkasındaki nedenleri inceliyor ve bunun arkasındaki olası açıklamaları sunuyor.
Özet (Çeviri)
Lean management is known to be effective for reducing waste and maximize profits as well , yet many companies don't apply it well , and even when they do , each one utilize different set of lean techniques. We also notice in the literature that some industrial sectors do adapt some techniques more than others compared to others. This research applies clustering techniques in ordering to group data gathered from different industry types to gain insights from it. This research specifically applies K-means and Hierarchical clustering in order to analyse the results of the gathered information from different research papers. The study investigates the varying usage rates of lean techniques across different industry sectors, to examine the reasons behind this variation and to give possible explanations behind it.