Çağdaş dönem Türk eserlerinin piyano eğitimi ekseninde incelenmesi
Examination of Contemporary period Turkish works on the axis of piano education
  1. Tez No: 937820
  2. Yazar: CEMRE MANSUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA SERİN ÖZPARLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı eğitim fakülteleri müzik eğitimi ana bilim dallarında görev yapmakta olan piyano öğretim elemanlarının Çağdaş dönem Türk piyano eserlerine ilişkin görüşlerinin belirlenmesi ve en sık kullanılan Çağdaş dönem Türk piyano eserlerinin teknik seviyeleri, içerdiği teknik özellikler ve armonizasyon teknikleri bakımından incelenmesidir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden görüşme ve belgesel tarama modeli kullanılmıştır. Verilerin toplanması için“Çağdaş Dönem Türk Piyano Eserleri Belirleme ve Görüş Formu”hazırlanmış ve bu form aracılığıyla en sık kullanılan 12 kitap belirlenmiştir. Araştırmada 28 piyano öğretim elemanının görüşleri doğrultusunda kodlar ve alt kodlar belirlenmiş, ayrıca form aracılığıyla belirlenen 12 kitap ise teknik seviyeleri, içerdiği artikülasyon teknikleri ve armonizasyon teknikleri bakımından incelenerek tablolar halinde bulgular bölümünde sunulmuştur. Elde edilen bulgulardan piyano öğretim elemanlarının meslek hayatları boyunca Çağdaş dönem Türk piyano eserlerine yer verdiği, bu eserleri tercih etme nedeninin en çok öğrenci motivasyonunu artırdığı yönünde olduğu, bu eserlerin öğrenciye kazandırdığı davranışın en çok aksak ritim yapılarını çalabilme yönünde olduğu ve en çok kullanılan kitabın Muammer Sun“Yurt Renkleri 1”kitabı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca incelenen kitaplar doğrultusunda elde edilen bulgulardan ise her seviyeye uygun eserler olduğu, legato tekniğinin sıklıkla kullanıldığı ve bu eserlerde üçlü armoni, dörtlü armoni, karma armoni ve kontrpuan tekniklerinin kullanıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Araştırma sonuçlarından yola çıkılarak Çağdaş dönem Türk piyano eserlerinden arşiv oluşturmak, bu eserlerin dijital ortama taşınması, bu eserlerin piyano öğretim programında yer alması, bu eserlerden antoloji çalışması yapılması, bu eserlerin teknik ve müzikalite seviyeleri bakımından daha detaylı bir şekilde incelenmesi gibi çeşitli öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to ascertain the opinions of piano instructors employed within the music education departments of faculties of education on contemporary Turkish piano compositions. Furthermore, the study will examine the most frequently utilised contemporary Turkish piano compositions in terms of their technical levels, technical features and harmonisation techniques. The study employed a combination of interview and documentary scanning methodologies, which are qualitative research methods. The objective of the study was to collect data on the most frequently used books in the field of contemporary Turkish piano works. To this end, the“Contemporary Turkish Piano Works Identification and Opinion Form”was prepared, and the 12 most frequently used books were determined through this form. In the present study, a comprehensive analysis was conducted to ascertain the prevailing codes and sub-codes within the domain of piano instruction. This investigation was informed by the insights of 28 seasoned piano instructors, whose expertise contributed to the identification of 12 seminal books. These books were then meticulously examined to evaluate their technical levels, articulation techniques and harmonisation techniques. The findings of this examination were systematically presented in the form of tables in the study's findings section. The findings obtained from the research indicate that piano instructors have incorporated contemporary Turkish piano compositions into their pedagogical practice throughout their professional careers. The rationale behind this choice is that these compositions have been found to enhance student motivation. The rhythmic structures of these compositions, which are characterised by disrupted rhythms, have been observed to have a significant impact on student behaviour. The most frequently used textbook is Muammer Sun's“Yurt Renkleri 1”. Moreover, the findings obtained from the examination of the books revealed that there are works suitable for all levels, frequently incorporating the legato technique, as well as triple, quadruple, mixed and counterpoint techniques. In light of the findings of the research, a number of recommendations were proposed, including the establishment of an archive of contemporary Turkish piano compositions, the digitisation of these compositions, their incorporation into the piano curriculum, the creation of an anthology and a more thorough examination of the compositions in terms of technical and musical aspects.