Nüfus defterlerine göre Aladağ kazası (1838-1845)
Aladağ district according to population books (1838-1845)
- Tez No: 938481
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 457
Özet
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi Nüfus Defterleri kataloğunda 3370 ve 3372 numara ile kayıtlı olan bu defterler araştırmamızın ana kaynağını teşkil etmektedir. İncelenen nüfus defterleri Konya sancağına bağlı Aladağ kazasının nüfus sayımlarını içermektedir. Bu çalışmanın amacı 1838 ve 1845 yıllarında Aladağ kazasında yapılan nüfus sayımı ile oluşturulan defterlerdeki verileri incelenerek bölgenin sosyal, ekonomik ve demografik yapısı tahlil edilmiştir. Bu doğrultuda öncelikle bölgenin tarihi ve idari yapısı hakkında genel bir değerlendirme de bulunulmuştur. Daha sonra kazada yaşayan Müslim erkek nüfusu ve nüfus özellikleri irdelenmiştir. Bunların yanında kaza genelinde kullanılan isim ve lâkapları, tipoloji özellikleri, meslek grupları, sosyal yapısı ve nüfus hareketleri ortaya konularak, bu veriler ışığında genel bir değerlendirme yapılmıştır. Bu doğrultuda Aladağ kazasında 1838 yılında 35 köyü toplam 3255 erkek nüfus bulunurken, 1845 yılında ise 37 köyü ve 3705 erkek nüfusu bulunmaktadır. Kaza genelinin büyük çoğunluğu çiftçilik yaparak geçimlerini sağlamaktadır. İncelenen dönemlerde kaza genelinde iç ve dış göçler kısmen de olsa yaşanmıştır. Nüfus hareketliliği içerisinde farklı bir amaç için göç edenlerin yanı sıra askerlik görevini yerine getirenlerin bazılarının hangi bölgeye gittikleri ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Bu değerlendirmelerin daha kolay anlaşılabilmesi açısından da birçok tablo, grafik ve görseller kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
These registers, registered as 3370 and 3372 in the catalogue of the Ottoman Archives Population Registers of the Presidency of the State Archives of the Republic of Turkey, constitute the main source of our research. The examined registers include the population censuses of the Aladağ district of Konya Sanjak. The aim of this study is to analyze the social, economic and demographic structure of the region by examining the data in the registers created with the census conducted in the Aladağ district in 1838 and 1845. In this direction, first of all, a general assessment was made about the historical and administrative structure of the region. Then, the Muslim male population and population characteristics living in the district were examined. In addition, the names and nicknames used in the district, typological characteristics, occupational groups, social structure and population movements were revealed and a general assessment was made in the light of this data. In this direction, while there were 3255 male population in 35 villages in Aladağ district in 1838, there were 37 villages and 3705 male population in 1845. The vast majority of the district earn their living by farming. During the periods examined, internal and external migrations have occurred, albeit partially, throughout the district. In addition to those who migrated for different purposes within the population movement, there is information about which region some of those who fulfilled their military service went to. Many tables, graphs and visuals have been used to make these evaluations easier to understand.