How AI-driven tools can enhance teaching in higher education in business schools
Yapay zeka destekli araçlar, işletme okulu yükseköğretimde öğretimi nasıl geriştirebilir?
- Tez No: 938565
- Danışmanlar: PROF. DR. BANU DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Çalışmalar, yapay zeka (AI) teknolojisinin ders hazırlığı, sınıf içi öğretim, çevrimiçi öğretim, sınav hazırlığı ve öğrenci performans değerlendirmesi gibi çeşitli öğretim faaliyetleri üzerindeki dönüştürücü etkilerini vurgulamaktadır. Özellikle dijital teknolojiler ve uzaktan eğitim bağlamında, AI bu eğitim süreçlerini yeniden şekillendirebilir. Bu tez, işletme okulu öğretiminde AI destekli araçların kullanımı, faydaları, zorlukları ve gelecekteki potansiyelini, eğitmenlerin deneyimlerine odaklanarak araştırmaktadır. Çalışmada nitel bir araştırma metodolojisi benimsenmiş, zengin ve çeşitli görüşler elde etmek amacıyla amaçlı ve kolayda örnekleme yöntemleri kullanılmıştır. Veri toplamak, derinlemesine görüşleri yakalamak ve dinamik tartışmaları teşvik etmek için yarı yapılandırılmış görüşmeler ve odak grup çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Farklı akademik seviyelerden ve işletme disiplinlerinden eğitmenlerden oluşan çeşitli bir örneklem ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve deneyimlerin ve fikirlerin paylaşılmasını teşvik etmek için odak grup çalışmaları düzenlenmiştir. Çalışma, tüm katılımcılardan bilgilendirilmiş onam alınarak ve verilerin güvenli bir şekilde saklanarak etik standartlara uygun bir şekilde yürütülmüştür. Bulgular, AI araçlarının öğretim verimliliğini artırdığını, öğrenme deneyimlerini kişiselleştirdiğini ve performans değerlendirmesi için yararlı bilgiler sağladığını göstermektedir. Ancak, teknik engeller, yetersiz eğitim ve veri koruma ile ilgili etik sorunlar gibi zorluklar da tespit edilmiştir. Bu çalışma, yükseköğretimde AI entegrasyonuna dair anlayışımızı geliştirerek eğitmenler ve politika yapıcılar için pratik bilgiler sunmaktadır. Bulgular, zengin nitel veriler toplarken uygun veri toplama yerlerini seçmenin ve katılımcı konforunu sağlamanın önemini göstermektedir. AI araçlarının potansiyelini ve sınırlamalarını ele alarak, çalışma işletme okullarındaki eğitimi geliştirmedeki rolleri hakkında dengeli bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Studies emphasize the transformative effects of AI technology on diverse teaching activities, such as course preparation, classroom instruction, online teaching, exam preparation, and student performance evaluation. AI can reshape these educational processes, particularly in the context of digital technologies and distance education. This thesis investigates the use, benefits, difficulties, and future potential of AI-driven tools in business school teaching, focusing on educators' experiences. The study used a qualitative research methodology, which includes purposive and convenience sampling, to gather rich and diverse insights from business school professors. Semi-structured interviews and focus groups were utilized to collect data, capture in-depth opinions, and foster dynamic discussions. Semi-structured interviews were conducted with a diverse sample of educators from various academic levels and business disciplines, and focus groups were organized to encourage educators to share experiences and ideas. The study adheres to ethical standards by obtaining informed consent from all participants and securely preserving data. The findings indicate that AI tools improve teaching efficiency, personalize learning experiences, and provide useful information for performance evaluation. Challenges include technical obstacles, a lack of training, and ethical issues related to data protection to ensure complete data collection. This study contributes to our understanding of AI integration in higher education by providing practical insights for educators and policymakers. The findings illustrate the importance of selecting appropriate data collection locations and maintaining participant comfort when gathering rich qualitative data. By addressing both the potential and limitations of AI tools, the study presents a balanced view of their role in improving education in business schools.