Bruno Latour'un yeni ontolojisi ve politik ufku
Bruno Latour's new ontology and his political horizon
  1. Tez No: 938573
  2. Yazar: BULUT YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÇÖREKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 268
Özet
Bu tez, yeni ontoloji tartışmalarının önemli figürlerinden bir olan Bruno Latour'u merkeze almaktadır. Aslında bir sosyolog olan Latour, sosyoloji ile sınırlandırılamayacak disiplinlerarası çalışmaları ile çağımızın önde gelen düşünürlerinden biridir. Latour, bu tez kapsamında felsefi boyutuyla ön planda olacaktır. Bu tezin kapsamı, Latour'un düşünce hattında işlettiği ontolojiyi açığa çıkartarak bu ontolojiden nasıl bir politikaya açıldığı ve/veya açılabileceğini göstermektir. Bu kapsam doğrultusunda tez planı öncelikle Latour'un ontolojisinin olanağının koşulunu açığa çıkartmaktır. Bu nedenle, ilk bölümde bugüne kadar refleksif ve diyalektik olarak yürünen yollardan, yol ile hesaplaşarak geri dönülecek ve geri dönülen yer“modern”in eşiği olarak işaretlenecektir. Doğa/kültür, aşkın/içkin, sonlu/sonsuz modernlerin oluşturduğu ontolojinin başat kavram çiftleri olduğu için özellikle bunlara yoğunlaşılmıştır. İkinci bölüm, Latour'un yeni ontolojisinin kavramsal izdüşümü olan aktör-ağ teorisine (AAT) ayrılmıştır. Bölüm bu yeni ontolojinin en temel düsturu olan baştan verili kavramlardan uzak durmaya ilişkin bir tartışma ile açılacaktır. Böylelikle geçmişte her şeyi açıklamak için kullanılan“toplum”,“toplumsal”,“yapı”,“eylem”,“özne-nesne”,“global-yerel”,“olgu”gibi kavramlar baştan ve yeni ontolojiye uygun olarak tartışmaya açılmıştır. Burada özellikle düalist ontolojilerden çıkış için Bruno Latour ile Gilles Deleuze arasında göz ardı edilmiş bir bağlantı kümesi“göçebebilim”üzerinden kurulmaya çalışılmıştır. Yine düalist ontolojilerin kendini bağladığı modern refleksif optik yerine Latour'un önerdiği optik gösterilerek düalist olmayan bir ontolojide bağlantı kümelerinin nasıl kurulacağına dair tartışmalar yürütülmüştür. Üçüncü ve son bölüm yeni bir politikanın arkasında her zaman yeni bir ontoloji bulunması gerektiği iddiasından hareket etmektedir.“Politik ekoloji”üzerine olan bu bölüm Latour'un kavramları başlangıç sezgilerine taşımak için uyguladığı pratikleri göstermek üzerine kuruludur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Bruno Latour, one of the important figures of the new ontology debates, is at the center. Latour, who is actually a sociologist, is one of the leading thinkers of our time with his interdisciplinary studies that cannot be limited to sociology. Within the extent of this thesis, Latour will be at the forefront with his philosophical dimension. The extent of this thesis is to reveal the ontology that Latour operates in his line of thought and to show how this ontology opens and/or can open up to a politics. In this respect, the plan of the thesis is first of all to reveal the condition of the possibility of Latour's ontology. For this reason, in the first chapter, the paths that have been walked reflexively and dialectically so far will be returned to by reckoning with the path and the place of return will be marked as the threshold of the“modern”. Since nature/culture, transcendent/ immanent, finite/infinite are the dominant conceptual pairs of the ontology formed by the moderns, these are particularly focused on. The second chapter is devoted to actor-network theory (ANT), the conceptual projection of Latour's new ontology. The chapter opens with a discussion of the most fundamental tenet of this new ontology, which is to avoid pre-given concepts. In this way, concepts such as“society”,“social”,“structure”,“action”,“subject-object”,“global-local”,“phenomenon”, which were used to explain everything in the past, were opened to discussion from the beginning and in accordance with the new ontology.Here, a neglected set of connections between Bruno Latour and Gilles Deleuze was tried to be established through“nomad science”, especially for the exit from dualist ontologies.Again, instead of the modern reflexive optics to which dualist ontologies attach themselves, Latour's proposed optics are shown and discussions are carried out on how to establish sets of connections in a non-dualist ontology. The third and final chapter starts from the claim that behind a new politics there must always be a new ontology.This section on“political ecology”is based on showing Latour's practice of bringing concepts to initial intuitions.