Nodal aberasyon teorisi ile yüksek hassasiyetli iki ve üç aynalı teleskopların hizalanması
Alignment of high precision two- and three-mirror telescopes using nodal aberration theory
- Tez No: 938820
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER BORA LİŞESİVDİN, DR. ÖZGÜR KARCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu çalışmada, iki ve üç aynalı eksenel simetriye sahip teleskopların tasarımı, aberasyon analizleri ve teleskop ikincil ayna hizalama hatalarının teleskopların görüntü düzlemindeki aberasyon davranışlarını nasıl etkilediği ele alınmıştır. Ayrıca teleskopların hassas şekilde hizalanabilmesi için Nodal Aberasyon Teorisi'ni (NAT) temel alan hizalama algoritmaları detaylandırılmıştır. İki aynalı teleskoplar için önerilen metot, yüksek hassasiyetli bir Cassegrain teleskop kullanılarak gerçekleştirilen çalışmalarla doğrulanmıştır. Bu kapsamda öncelikle Cassegrain teleskop tanıtılmış, teleskobun hizalı ve hizalama kaçıklığına sahip durumları için aberasyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, teleskobun görüntü düzleminde öngörülen nodal davranış deneysel olarak da doğrulanmıştır. Sunulan ilk deneysel çalışmada, teorik ve deneysel olarak hesaplanmış ikincil ayna sigma vektör katkıları karşılaştırmalı olarak analiz edilmiş ve sonuçlar %1,6 hata oranı ile birbiriyle uyumlu bulunmuştur. İkinci çalışmada, teleskobun 𝜙0.5 m çaplı birincil aynasının sebep olduğu astigmatik yüzey form hatası ve bu hatanın görüntü düzleminde, iki astigmatizm sıfır noktalı görünüme benzer karakteristiği incelenmiştir. Astigmatik yüzey form hatası kaynaklı nodal davranış, teleskobun hizalı ve hizalama kaçıklığına sahip olduğu durumlar için deneysel olarak araştırılmıştır. Son çalışmada ise NAT ve sigma vektörlere dayanan bir hizalama metodu önerilmiş ve Cassegrain teleskopta doğrulanmıştır. Teleskobun ikincil aynasının bilinmeyen hizalama hataları, önerilen metot ve geliştirilen NAT tabanlı bir algoritma kullanılarak hesaplanmış; hesaplanan hizalama hataları kompanse edilerek ikincil ayna yeniden konumlandırılmıştır. TMA tipi teleskoplar için önerilen yöntem, bir simülasyon çalışması ile desteklenmiştir. Teleskobun ikincil aynasına hizalama hataları uygulanmış ve tetiklenen sigma vektör katkıları hesaplanmıştır. Çalışmanın devamında, aynaya uygulanan hizalama kaçıklıkları, NAT tabanlı algoritma kullanılarak maksimum %7 hata payı ile başarıyla belirlenmiştir. Bu çalışma, NAT'nin pratik uygulamalarını hem teorik hem de deneysel boyutlarda detaylandırarak literatüre önemli bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of two- and three-mirror on-axis telescopes, aberration analyses, and the impact of secondary mirror misalignments on aberration behavior in the image plane are investigated. Additionally, alignment algorithms based on Nodal Aberration Theory (NAT) are detailed for precise telescope alignment. The proposed method for two-mirror telescopes is validated through studies conducted using a high-precision Cassegrain telescope. In this context, the Cassegrain telescope is first introduced, followed by aberration analyses for both aligned and misaligned configurations. The predicted nodal behavior in the image plane of the telescope is also experimentally verified. In the first experimental study, theoretical and experimentally derived secondary mirror sigma vector contributions are compared, showing consistency with an error rate of 1.6%. In the second study, the astigmatic surface figure error of the telescope's primary mirror (diameter: 0.5 m) is analyzed, highlighting its similarity to binodal astigmatism in the image plane. The nodal behavior caused by this astigmatic surface figure error is investigated experimentally for both aligned and misaligned telescope configurations. In the final study, an alignment method based on NAT and sigma vectors is proposed and validated on a Cassegrain telescope. The unknown misalignments of the telescope's secondary mirror are calculated utilizing the proposed method. The calculated misalignments are then compensated for by repositioning the secondary mirror. A simulation study supports the proposed method for TMA-type telescopes, where misalignments are applied to the secondary mirror, and the induced sigma vector contributions are calculated. Furthermore, the applied misalignments are successfully determined using a NAT-based algorithm with a maximum error margin of 7%. This study makes a significant contribution to the literature by detailing the theoretical and experimental applications of NAT in telescope alignment.