Renal transplantasyonlu hastalarda kan basıncı değişkenliği ve immunsüpresif ilaç düzey değişkenliği ilişkisi
The relationship between blood pressure variability and immunosuppressive drug level variability in renal transplant recipients
  1. Tez No: 939278
  2. Yazar: ZOZAN ÖZÇALİMLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSEL YILDIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmada, böbrek nakli sonrası dönemde ciddi bir kardiyovasküler risk faktörü olan kan basıncı değişkenliği ile transplantasyon pratiğinde yaygın olarak kullanılan kalsinörin inhibitörü takrolimusun düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Bu kesitsel prospektif çalışma, İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi böbrek nakli polikliniğinde gerçekleştirildi. Çalışma için etik kurul ve eğitim planlama kurulu onayı alındı. Dahil edilme kriterlerini karşılayan ve bilgilendirilmiş onam formunu imzalayan 51 renal transplant alıcısı çalışmaya dâhil edildi. Tüm hastalara rutin klinik ve biyokimyasal değerlendirmelerin yanı sıra 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümü (AKBÖ) uygulandı. Kan basıncı paternleri; gece kan basıncı, gündüz kan basıncına göre %10 azalma gösteren hastalar“dipper”ve bu fizyolojik düşüş gözlenmeyen hastalar“non-dipper”olarak sınıflandırıldı. Hastaların demografik, klinik ve biyokimyasal verileri kaydedildi. Kullanılan antihipertansif ve immunsüpresif tedaviler ile birlikte son üç kontrolde ölçülen takrolimus düzeyleri ve dozlarının ortalaması hesaplandı. Elde edilen veriler doğrultusunda kan basıncı paternleri ile takrolimus düzeyleri arasındaki ilişki değerlendirildi. Çalışmanın istatistiksel analizleri SPSS 29.00 programı ile yapıldı. P değeri 0,05'in altında olan bulgular istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Bulgular: Çalışmamıza alınan hastaların yaş ortalaması 41,3±12,6 yıl olup %58,8'i erkekti. Takrolimus kullanan hastaların %80,4'ü kısa etkili, %19,6'sı uzun etkili formdaydı. Hastaların %80,4'ünde non-dipper paterni saptandı. Uzun etkili takrolimus kullanan tüm hastalarda non-dipper paterni gözlendi (p=0,178). Non-dipper grupta AKBÖ günü ölçülen takrolimus düzeyi anlamlı şekilde düşük bulundu (p=0,041), ancak son üç ölçüm ortalaması açısından anlamlı fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: This study aimed to evaluate the relationship between blood pressure variability, a significant cardiovascular risk factor in the post-kidney transplantation period, and the levels of tacrolimus, a calcineurin inhibitor widely used in transplant practice. Materials and Methods: This cross-sectional prospective study was conducted at the kidney transplantation outpatient clinic of Istanbul Basaksehir Cam and Sakura City Hospital. Ethical committee and education planning board approvals were obtained. A total of 51 renal transplant recipients who met the inclusion criteria and signed informed consent were enrolled. In addition to routine clinical and biochemical assessments, 24-hour ambulatory blood pressure monitoring (ABPM) was performed for all patients. Blood pressure patterns were classified as“dipper”if nocturnal blood pressure decreased by ≥10% compared to daytime values, and“non-dipper”if this physiological decline was absent. Demographic, clinical, and biochemical data were recorded. Antihypertensive and immunosuppressive treatments, as well as the mean tacrolimus levels and doses from the last three visits, were documented. The relationship between blood pressure patterns and tacrolimus levels was evaluated based on the collected data. Statistical analyses of the study were performed using SPSS version 29.00. A p-value of less than 0.05 was considered statistically significant. Results: The mean age of the participants was 41.3±12.6 years, and 58.8% were male. Among the patients, 80.4% were using immediate-release tacrolimus, while 19.6% were using extended-release formulations. A non-dipper pattern was detected in 80.4% of the patients. All patients using extended-release tacrolimus exhibited a non-dipper pattern (p=0.178). Tacrolimus levels measured on the day of ABPM were significantly lower in the non-dipper group (p=0.041), although no significant difference was observed when the average of the last three measurements was considered.