Kadın girişimciliği; Denizli kadın kooperatiflerinde bir araştırma
Women entrepreneurship; A research on Denizli women's cooperatives
- Tez No: 939873
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYİR BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kadın kooperatifleri; kadınların ekonomik ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla onları işgücü piyasasına dâhil ederken, karşılaştıkları zorluklar ve sahip oldukları hakları hakkında toplumsal farkındalıkların artmasına katkı sağlayan kuruluşlardır. Bu kuruluşlar, kadınları destekleyerek onların sürdürülebilir kalkınma hedefleri doğrultusunda sağlıklı, gelişmiş ve daha güvenli bir çevrede yaşamalarına aracı olarak aynı zamanda kadınların girişimcilik ruhunu da beslemektedir. Kadın kooperatifleri, girişimci kadınların bireysel girişimcilik eğilimlerini destekleyip şekillendirerek sundukları; eğitim, finansal destek, dayanışma ve sosyal ağlar ile onların girişimcilik hedeflerine ulaşmalarını sağlayan önemli bir güçtür. Bu nedenle bu çalışmanın amacı; kadın kooperatiflerinde çalışan kadınların girişimcilik düzeylerinin belirlenmesine yöneliktir. Araştırmanın evrenini Denizli ilinde faaliyet gösteren kadın kooperatiflerinde çalışan kadın girişimciler oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan verilerin toplanmasında anket tekniğinden yararlanılmıştır. Verilerin analizi tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda kadın kooperatiflerinde çalışan kadın girişimcilerin girişimcilik düzeylerinin yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadın kooperatiflerinde çalışanlarının girişimcilik eğilimlerinin çeşitli demografik değişkenler açısından farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Women's cooperatives; They are organizations that contribute to increasing social awareness about the difficulties they face and the rights they have, while including women in the labor market in order to meet their economic needs. These organizations support women and help them live in a healthy, developed and safer environment in line with sustainable development goals, while also nurturing women's entrepreneurial spirit. Women's cooperatives support and shape the individual entrepreneurial tendencies of entrepreneurial women and offer; It is an important power that enables them to achieve their entrepreneurial goals with education, financial support, solidarity and social networks. Therefore, the aim of this study is; It aims to determine the entrepreneurship levels of women working in women's cooperatives. The population of the research consists of women entrepreneurs working in women's cooperatives operating in Denizli province. Survey technique was used in collecting the data used in the research. The analysis of the data was carried out with descriptive statistics, Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests. As a result of the analysis, it was determined that the entrepreneurship levels of women entrepreneurs working in women's cooperatives were high. It was also determined that the entrepreneurship tendencies of women employees in women's cooperatives differed in terms of various demographic variables.