Sepsis ve septik şok tanısında ve prognozun öngörülmesinde presepsin ve pro-adrenomedullin düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of presepsin and pro-adrenomedullin levels in diagnosis of sepsis and septic shock and prediction of prognosis
  1. Tez No: 939935
  2. Yazar: ÖZGÜN ÖZAYDIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SEZA İNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Infectious Diseases and Clinical Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Amaç: Sepsis geliştikten sonraki ilk saatlerde erken teşhis ve uygun yönetimin sonuçları iyileştirdiği bilinmektedir. Tanıyı destekleyecek doğru ve hızlı sonuç veren biyobelirteçler gereklidir. Sepsisin erken fark edilmesine yardımcı, sepsisin taranmasında, uygun hastalarda antibiyoterapinin kısa zamanda başlanmasında, tedavi de-eskalasyonunda, prognozu öngörmede kullanılabilecek alternatif iki biyobelirteç olan bu moleküllerin etkinliğinin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Prospektif vaka-kontrol çalışması yapılmıştır, 27 Ekim 2023-23 Ağustos 2024 tarihleri arasında tarihleri arasında hastanemiz Dahiliye Yoğun Bakım Ünitesi'nde sepsis/septik şok ile takip edilen ve hastanemiz polikliniklerine enfeksiyon dışı nedenler ile başvuran hastalar dahil edilmiştir. Vaka grubunda 0., 3. ve 7. günlerde ve kontrol grubunda tek sefer ölçülen presepsin ve pro-adrenomedullin, Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay yöntemiyle (ELK Biotechnology-PRC) tespit edilmiştir. Bu iki belirteç diğer rutin belirteçlerle ve mortalite yönünden kıyaslanmış, teşhis ve takipteki rolü araştırılmıştır. Bulgular: Çalışmanın vaka ve kontrol gruplarına 99'ar kişi dahil edilmiştir. Yaş ortalaması 60,7±15,4 idi. %62,6'sı erkek, %37,4'ü ise kadındı. Yaş ve cinsiyet farklılığı iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0,050). İki grupta beyaz küre, lenfosit, nötrofil, hemoglobin, platelet, C-reaktif protein, eritrosit sedimentasyon hızı, kreatinin, laktat, nötrofil/lenfosit oranı, platelet/lenfosit oranı ve presepsin açısından anlamlı fark bulunmuştur (p0,050). Solid tümör varlığı ile mortalite arasında anlamlı ilişki bulunmuştur (p=0,026). SOFA, qSOFA, NEWS, MEWS, Charlson Komorbidite İndeksi araçlarının mortalite ile ilişkisi istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p0,050). Seri ölçümlerde 3. günde nötrofil, 7. xvi günde platelet, prokalsitonin, direkt bilirubin ve pro-adrenomedullin düzeyleri, 3. ve 7. günlerde laktat ve protein düzeyleri, 0. ve 7.
Özet (Çeviri)
Objective: It is known that early diagnosis and appropriate management in the first hours after sepsis develops improves outcomes. Biomarkers that provide accurate and rapid results to support diagnosis are required. The aim is to demonstrate the effectiveness of these molecules, which are two alternative biomarkers that can be used to help detect sepsis early, screen for sepsis, start antibiotic therapy in appropriate patients in a short time, de-escalate treatment, and predict prognosis. Materials and Methods: A prospective case-control study was conducted, and patients who were followed up with sepsis/septic shock in our hospital's Internal Medicine Intensive Care Unit between October 27, 2023 and August 23, 2024 and who applied to our hospital's outpatient clinics for non-infectious reasons were included. Presepsin and pro-adrenomedullin, measured once on days 0, 3 and 7 in the case group and in the control group, were determined by the Enzyme-Linked ImmunoSorbent Assay method (ELK Biotechnology-PRC). These two markers were compared with other routine markers and in terms of mortality, and their role in diagnosis and follow-up was investigated. Results: The study included 99 people each in the case and control groups. The mean age was 60.7±15.4. 62.6% were male and 37.4% were female. No statistically significant difference was found between the two groups in age and gender (p>0.050). Significant differences were found in the two groups in terms of white blood cells, xvii lymphocytes, neutrophils, hemoglobin, platelets, C-reactive protein, erythrocyte sedimentation rate, creatinine, lactate, neutrophil/lymphocyte ratio, platelet/lymphocyte ratio and presepsin (p0.050). A significant relationship was found between solid tumor and mortality (p=0.026). The relationship between SOFA, qSOFA, NEWS, MEWS, Charlson Comorbidity Index tools and mortality was found to be statistically significant (p0.050).