Avokado atıkları ve zeolit katkılı tekstil materyali geliştirilmesi, antifungal, antibakteriyel ve nem absorpsiyon özelliklerinin incelenmesi
Development of avocado wastes and zeolite-added textilematerial, investigation of their antifungal, antibacterialand moisture absorption properties
  1. Tez No: 940103
  2. Yazar: MİRAY UĞURLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERMAN VATANSEVER BAYRAMOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Metallurgical Engineering, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Her geçen gün artan tüketim sebebiyle sınırlı kaynaklardaki azalma ve toplam atık miktarındaki artış, insanlık için tehdit oluşturmaya başlamaktadır. Bu nedenle, sürdürülebilirlik ve döngüsel ekonomi anlayışına verilen önem artmaya başlamıştır. Daha az atık çabaları ve atıkların geri kazanımı ile tekrar tüketim döngüsüne dahil edilmesi yönünde önemli adımlar atılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında, bulunduğumuz coğrafya her geçen yıl üretimi ve tüketimi hızlı bir şekilde artmakta olan avokado meyvesi atıkları temizlenip kurutularak toz haline getirilmiş ve elde edilen avokado tozları, büyük rezerve sahip olduğumuz klinoptilolit zeolit minerali tozu ve ağırlıkça 1:1 oranında avokado zeolit tozları %100 pamuk süprem kumaşa emdirme yöntemi ile aplike edilmiştir. Üretilen numuneler, nem absorbsiyon, antibakteriyel ve antifungal testler başta olmak üzere gramaj, renk değişimi, su buharı geçirgenlik ve hava geçirgenlik testlerine tabi tutularak aplikasyon öncesi ve sonrası özelliklerindeki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The decrease in limited resources and the increase in the total amount of waste due to the ever-increasing consumption are beginning to pose a threat to humanity. For this reason, the importance given to sustainability and circular economy understanding has started to increase. Important steps are being taken in the direction of less waste efforts and the recycling of waste and its inclusion back into the consumption cycle. Within the scope of this thesis study, avocado fruit wastes, whose production and consumption are increasing rapidly every year in our geography, were cleaned, dried and pulverized, and the avocado powders obtained, clinoptilolite zeolite mineral powder, which we have great reserves, and avocado zeolite powders in a ratio of 1:1 by weight were applied to 100% cotton single jersey fabric by impregnation method. The produced samples were subjected to moisture absorption, antibacterial and antifungal tests, as well as grammage, color change, water vapor permeability and air permeability tests, and changes in their properties before and after application were examined.