Blood lactate removal in active, intermittent stretching, intermittent massage and 30 minutes massage periods following supramaximal exerxise sessions in physical education and sports students
Supramaximal egzersizden sonra aktif dinlenme karışık açma germe, karışık masaj ve 30 dakikalık masajın ODTÜ beden eğitimi öğrencilerinin kan laktik asit atılımına etkisi
  1. Tez No: 94018
  2. Yazar: HÜSEYİN DÜLGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
öz SUPRAMAXIMAL EGZERSİZDEN SONRA AKTİF DİNLENME KARIŞIK AÇMA GERME, KARIŞIK MASAJ VE 30 DAKİKALIK MASAJIN ODTÜ BEDEN EĞİTİMİ ÖĞRENCİLERİNİN KAN LAKTİK ASİT ATILIMINA ETKİSİ Dülger, Hüseyin Master, Beden Eğitimi ve Spor bölümü Tez yöneticisi: Yr. Doc. Dr. Feza Korkusuz Ortak Tez yöneticisi: Yr. Doc. Dr. Sadettin Kiraza Aralık 2000, 59 sayfa Bu çalışma maximal üstü bir egzersizden sonra aktif dinlenme, karışık açma germe, karışık masaj ve 30 dak masajın kan laktik asit atılımlarının karşılaştırılması amacıyla yapılmıştır. Yaşları 22-30 arasında 9 kişilik erkek ODTÜ Beden Eğitimi öğrencisi gönüllü olarak bu çalışmaya katılmıştır. İlk önce fiziksel parametreler ölçülmüştür. VO2 maxlan bisiklet üzerinde Astrand Rhyming metodu uygulanarak bulundu. Daha sonra Wingate testi 7.5 gr/kg direnci ile 30 saniye maximum bisikler çevrildi. Wingate testinden sonra 4 çeşit dinlenme metodu birer gün arayla uygulandı.Aktif Dinlenme: Bisiklet çevirme %30 V02max 30 dak., Aktif ve esneklik dinlenme: Bisiklet çevirme %30 V02max 10 dak., statik açma germe bacaklara 10 dak., %30 VO2 max bisiklet çevirme son 10 dak., Aktif ve masaj dinlenme: Bisiklet çevirme %30 VO2 max 10 dak., bacaklara spor masajı 10 dakika, %30 VO2 max bisiklet çevirme son 10 dak. Masaj Dinlenme: tam vücut masajı 30 dak. Masaj ehliyetli bir masör tarafindan yapılmış olup, öffleraj, friksiyon, petrisaj, kneading ve öffleraj sırası ile yapılmıştır. Kan laktik asit örneği ve kalp atim sayısı 5 sefer alındı. Wingate tetsinden hemen sonra(l dakikası),dinlenme periyodunun 5. dakikası, 10. dakikası, 20. dakikası, 30. dakikası. v T.C /ÖKSEKÖĞRETİM KÜKÜL0 DOKÜMANTASYON ^ERKOİKan laktik asit ölçümleri fotometrik Accusport aleti ile test çubuğuna kulak memesinden alman kanı damlatıp çubuğu aletin içine koyup kapatılır 60 saniye sonra değeri mmol olarak gösteriyor. Kalp atımı ise telemeni aleti ile ölçülmüştür. Dinlenme teknikleri açısından bir fark olup olmadığını belirlemek için istatiksel işlem olarak 0.05 anlamlılık seviyesinde tekrarlı ölçüm ANOVA uygulanmıştır. Dinlenme tekniklerinden aktif dinlenme 17.8 dakikada kan laktik asit seviyesi yanlanmışlar. Aktif ve esneklik dinlenme 20.9 dakikada, aktif ve masaj dinlenme ise 23.8 dakikada yarılanma olmuştur. Masaj dinlenme ise 27 dakikalık en uzun zamanı almıştır yarılanma süresi olarak. Sonuç olarak laktik asit atılımında dinlenme metodlan arasında anlamlı fark bulunamamıştır. Anahtar Kelime: Aktif Dinlenme, esneme dinlenme ve masaj dinlenme vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BLOOD LACTATE REMOVAL IN ACTIVE INTERMITTENT STRETCHING INTERMITTENT MASSAGE AND 30 MINUTES MASSAGE PERIODS FOLLOWING SUPRAMAXIMAL EXERCISE SESSIONS IN PHYSICAL EDUCATION AND SPORTS STUDENTS Dülger, Hüseyin M. S., Department of Physical Education and Sports Supervisor Assoc. Doc. Dr. Feza KORKUSUZ December 2000, 59 pages The purpose of this study was to compare the blood lactate removal in active, intermittent stretching, intermittent massage and 30 minutes massage periods following supramaximal exercise sessions. Nine male between 22 to 30 years old who were attending the physical Education and Sports department of Middle East Thecnical University, participated volunterily in the study. VO2 max was applied with Astrand Rhyming method. VO2 max was determined from Astrand-Astrand nomogram table. Then, Wingate test was applied against the resistance of 7.5 gr/kg for 30 seconds. After Wingate test, four kinds recovery sessions were applied one day intervals. Active Recovery: Pedalling on a bicycle ergometer at %30 of VO2 max for 30 minutes. Stretching Intermittent Recovery : Pedalling on a bicycle at %30 of VO2 max for 10 min., stretching to legs forlO min., cycling again at %30 of V02max last 10 minutes. Massage Intermittent Recovery : Pedalling on a bicycle at %30 of VO2 max for 10 min., then application of massage to the lower extremities for 10 minutes, cycling again at %30 of VO2 max last 10 minutes. Massage Recovery: Whole body massage for 30 minutes. Massage included öfiBeraj, friction, petrisaj, and vibration. A qualified masseur applied the massage. iii.^ "^fflKÖClRFTtM KUMLU V. BOKİTMANTASYON MEMESİ