Örnek bir ofis mobilyası işletmesinde yalın üretim uygulaması
Lean production application in an example office furniture business
- Tez No: 940342
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMEL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu tez çalışmasında, bir aile şirketi olan ofis mobilyası işletmesinin kronik sorunlarının çözümü için aldığı yalın danışmanlık süreci aktarılmaktadır. Bu uzun sürecin ilk adımı olarak firmada yalın üretim tekniklerinden 5S aracı kullanılmıştır. 5S tekniğinin kullanılmasına danışmanlık sürecinde yapılan ön görüşmelerdeki soru-cevap tekniği ile karar verilmiştir. Tezde sunulan sekiz ayrı bölümün 5S adımları detaylı olarak aktarılmış ve öncesi-sonrası görselleri ile sunulmuştur. Çalışmada 5S uygulamasının yanında Asakai Toplantıları ve Sarı Palet uygulamalarına da yer verilmiştir. 5S adımları, Asakai Toplantıları ve Sarı Palet uygulamalarının işletmeye ve sürece katkısı aktarılmıştır. Uygulamanın her bir bölümdeki etkisi, bireysel ve ekip olarak yansıması, firmaya sağladığı maddi kazanç, oluşturulan yeni fabrika düzeni ve kazandırılan bakış açısı, yapılan çalışmaların olumlu sonuçlara ulaştığını göstermektedir. Ofis mobilyası fabrikasında yalın üretim uygulamaları sonucunda, personel için uygun koşulları sağlayan 3 ayrı giyinme odası oluşturulmuş, yapılan düzenlemeler sonucunda çalışan motivasyonunda artış sağlanmış, depoda malzeme arama ile geçen sürede toplam 63 dakika kazanç sağlanmış, toplam 716 adet kırmızı etiketli ürün ayıklanmış ve toplam 271,24 m2 alan kazancı sağlanmıştır. Bu çalışmanın başta mobilya endüstrisi olmak üzere tüm Türkiye orman ürünleri endüstrisindeki işletmelerde yalın üretim felsefesinin uygulanabilirliği ve uygulama adımlarına dair literatüre katkıda bulunması amaçlanmıştır. 5S faaliyetlerinin detaylı aktarımı ve ofis mobilyası üreticisi köklü bir firmada uygulamalı olarak sunulmasının yanı sıra Sarı Palet uygulaması ile de özgünlük taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents the lean consultancy process undertaken by a family-owned office furniture company to address its chronic operational problems. As the first step in this long-term initiative, the 5S technique—one of the lean manufacturing tools—was implemented. The decision to apply the 5S method was made based on a question-and-answer approach during preliminary interviews conducted as part of the consultancy process. The thesis details the implementation of the 5S steps across eight different sections of the company, supplemented with before-and-after visuals. In addition to 5S practices, Asakai meetings and the Yellow Pallet application were also implemented and discussed. The contributions of the 5S steps, Asakai meetings, and the Yellow Pallet application to the company and its operations are presented. The results reflect the individual and team-level impacts of the applications, the financial gains for the company, the newly established factory layout, and the shift in perspective among staff—all indicating that the efforts yielded positive outcomes. As a result of lean manufacturing implementations in the office furniture factory, three new dressing rooms were created to ensure suitable conditions for employees, staff motivation increased following organizational improvements, a total of 63 minutes were saved in material search time in the warehouse, 716 red-tagged items were eliminated, and a space gain of 271.24 m² was achieved. This study aims to contribute to the literature on the applicability and implementation steps of the lean production philosophy, especially in the furniture industry and more broadly in the Turkish forest products sector. In addition to a detailed presentation of the 5S practices in a well-established office furniture manufacturing company, the integration of the Yellow Pallet application adds a unique aspect to the study.