Diyalojik öğretim yaklaşımında eğitim programı, öğretmenin rolü ve öğrenciye yönelik bir çözümleme
An analysis of curriculum, teacher's role and the student in the dialogic teaching approach
- Tez No: 940467
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN URAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışmanın genel amacı ilgili literatür bağlamında diyalojik öğretim yaklaşımına yönelik bir çözümleme yapmaktır. Nitel bir araştırma olan bu çalışmada dokümantasyon yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın verileri wos ve scopus veritabanlarında yapılan bibliyometrik analiz sonucu elde edilen verilerden oluşmaktadır. Araştırmada öncelikle bibliyometirk analiz yapılmış ve bibliyometrik analizlerle son yıllarda diyalojik öğretimle ilgili yayın sayısında önemli bir artışın olduğu ve en fazla yayının 2023 yılında yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Daha sonra içerik analizi yöntemiyle diyalojik öğretim yaklaşımında eğitim programı, öğretmenin rolü ve öğrencye yönelik Freireyen bir çözümleme yapılmıştır. Araştırmanın bulguları doğrultusunda öğretmenin; özgürleştirici, eleştirel, eşitlikçi, deneyimsel, destekleyici, kolaylaştırıcı, rehber, yönlendirici, iletişimsel, dönüştürücü ve yapılandırmacı rolleri öne çıkmıştır. Araştırmada diyalojik öğretimin ulusal ve/veya merkezi yönetimler tarafından belirlenen eğitim programları ile yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Ancak diyalojik öğretim yaklaşımını benimseyen öğretmenlerin bu eğitim programlarını farklı yöntemler kullanarak yapılandırdığı ve uyguladığı sonucuna ulaşılmıştır. Diyalojik öğretimde öğrencilerin; iş birliği, grup çalışması, kolektif düşünce, görüş bildirme, tartışma ve dayanışma ilkeleri doğrultusunda sürece dahil oldukları sonucuna ulaşılmıştır. Araştırmanın diyalojik öğretim yaklaşımında eğitim programı, öğretmenin rolü ve öğrenciye yönelik bulguların Freireyen diyaloğun özgürleşme, bilinçlenme, dönüşüm, eleştirellik, değerlendirme ve sorgulama ilkelerine uyumlu bir öğretim yapıldığı yönündedir. Araştırma sonuçlarının diyalojik öğretim yaklaşımını uygulamak isteyen öğretmenlere öğretmenin rolleri ve bu yaklaşım doğrultusunda eğitim programlarının nasıl yapılandırılacağı konusunda rehberlik etmesi; ayrıca toplumsal dönüşümü destekleyecek öğrenme ve deneyimlerin ilişkilendirilmesine yönelik eğitim politikası hazırlayıcılarına, uygulayıcılarına, öğretmen ve tüm eğitim bileşenlerine yönelik uygulanabilir fikirler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to analyze the dialogic teaching approach within the context of the relevant literature. Employing a qualitative research design, the study utilizes the documentation method. The data were obtained through bibliometric analyses conducted using the wos and scopus databases. Initially, a bibliometric analysis was performed, which revealed a significant increase in the number of publications related to dialogic teaching in recent years, with the highest number of publications occurring in 2023. Subsequently, through content analysis, a Freirean interpretation was carried out focusing on the curriculum, the teacher's role, and the student within the dialogic teaching approach. The findings indicate that teachers adopting this approach are characterized by emancipatory, critical, egalitarian, experiential, supportive, facilitative, guiding, communicative, transformative, and constructivist roles. The study further reveals that dialogic teaching is implemented within the framework of national and/or centrally determined curricula. However, teachers who adopt a dialogic teaching approach tend to reconstruct and implement these curricula through alternative methods. It was also found that students participate in the learning process in accordance with the principles of collaboration, group work, collective thinking, expressing opinions, discussion, and solidarity. The overall findings suggest that dialogic teaching, as observed in this study, aligns with Freirean principles of dialogue such as emancipation, conscientization, transformation, criticality, reflection, and inquiry. It is expected that the findings of this research will provide guidance for teachers seeking to implement dialogic teaching by clarifying the roles of the teacher and suggesting how curricula can be structured in accordance with this approach. Furthermore, the study aims to offer practical insights for education policymakers, practitioners, teachers, and other educational members on how to design learning experiences that support social transformation.