Acil serviste aurasız akut migren için tedavi alan hastalarda ek verilen oksijen tedavisinin etkinliği
The effectiveness of supplemental oxygen therapy in patients receiving treatment for acute migraine without aura in the emergency department
  1. Tez No: 940496
  2. Yazar: ALİ SOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH ÇIKRIKÇI IŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Nöroloji, Emergency Medicine, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Migren baş ağrıları acil servis başvuruları içerisinde önemli bir sıklığa sahiptir. Küme tipi baş ağrılarında etkinliği kesin olarak gösterilmiş olan oksijen tedavisinin diğer primer baş ağrılarında etkinliği halen güncel bir araştırma konusudur. Bu çalışmada amacımız acil servise akut aurasız migren ile başvuran hastalarda mevcut tedavilere ek olarak verilecek oksijen tedavisinin ağrı yönetimindeki etkinliğini araştırmaktır. MATERYAL METOT: Çalışma Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde etik kurul onamı alınmasını takiben başlatıldı. Randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Hastalar 'Random Allocation' programıyla randomize edilerek iki gruba ayrıldı. Acil servise aurasız migren ile başvurmuş tüm hastalara standart tedavi olarak 100 ml normal salin içerisinde 50 mg deksketoprofen + 10 mg metoklopramid HCl intravenöz uygulandı. Çalışma grubuna buna ek olarak 60 dakika boyunca basit yüz maskesi ile 10L/dk'dan oksijen verildi. Hastaların demografik bilgileri, ağrı özellikleri, komorbid hastalıkları, kullandıkları ilaçlar, aura varlığı, vizüel analog skala (VAS) ile tedavinin 0. dakikası, 15., 30. ve 60. dakika ağrı skorları veri toplama formuna kaydedildi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Migraine headaches have a significant frequency among emergency department visits. The effectiveness of oxygen therapy, which has been clearly shown for cluster headaches, is still a current research topic in other primary headaches. The aim of this study is to investigate the effectiveness of oxygen therapy given in addition to current treatments in pain management of patients presenting to the emergency department with acute migraine without aura. MATERIAL AND METHOD: The study was initiated after obtaining ethical committee approval at the Emergency Medicine Clinic of Atatürk Sanatoryum Education and Research Hospital. It was conducted as a randomized controlled trial. Patients were randomized with the 'Random Allocation' program and divided into two groups. All patients presenting to the emergency department with migraine without aura were administered 50 mg dexketoprofen + 10 mg metoclopramide HCl in 100 ml normal saline intravenously as standard treatment. In addition, oxygen was administered to the study group at 10 L/min with a simple face mask for 60 minutes. Demographic information of the patients, pain characteristics, comorbid diseases, medications used, presence of aura, visual analog scale (VAS) and pain scores at the 0th minute, 15th, 30th and 60th minutes of treatment were recorded in the data collection form.