Milli eğitim bakanlığı tarafından başlatılan eğitim reformlarının okul etkililiğine katkısı
Contribution of education reforms initiated by the ministry of national education to school effectiveness
  1. Tez No: 941155
  2. Yazar: ZUHAL ARİFE KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER KURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim reformlarının okul etkililiği modelindeki güncel gereksinimleri ne düzeyde karşıladığını, okullarda görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görüşlerine göre ortaya koymaktır. Araştırma fenomenoloji deseninin kullanıldığı nitel bir çalışma olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu ise 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Kastamonu ili Merkez ilçesinde yer alan ilköğretim ve ortaöğretim okullarında görev yapan ve araştırma için odaklanılan olguyla ilgili deneyime sahip 22 öğretmen ve 18 okul yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri, yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler deşifre edilerek, içerik analizi yöntemi ile analiz edilmiştir. Analiz öncesinde ve esnasında bulguların kalitesini, niteliğini, doğruluk ve inanılırlık derecesini artırarak geçerlik ve güvenirliğini sağlamak için pek çok strateji kullanılmıştır. Bu bağlamda katılımcılarla uzun süreli etkileşimde bulunma, derinlik odaklı veri toplamak için bağlantıyı sürdürme, katılımcı teyidi, uzman görüşü ve çoklu veri kaynakları kullanma gibi araştırmanın geçerliğini sağlayacak yöntemlerin yanı sıra tutarlığın sağlanması için uzman takibi ile toplanan ham verilerin analizinde alan yazını doğrulaması kullanılarak bulguların teyit edilebilirliği sağlanmış ve böylelikle araştırmanın güvenirliği artırılmaya çalışılmıştır. Yapılan içerik analizi sonucunda katılımcıların, reformların genel olarak olumlu karşılanan gerekçelerle tasarlandığı ve okulların öğretimsel misyonunu desteklediği görüşünde oldukları belirlenmiştir. Buna karşılık katılımcılar tarafından, reform sürecinin çok hızlı ilerlemesinden dolayı uygulayıcılar için adaptasyon zorlukları ortaya çıktığı belirtilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, reformların başarılı olabilmesi için iyi planlanmış bir süreç yönetimi, okulların fiziksel ve donanımsal ihtiyaçlarının karşılanması ve öğretmenlerin sürece aktif katılımı önemli görülmektedir. Katılımcılar, reformların eğitim niteliğini artırma, okullardaki etkisizlik unsurlarını bertaraf etme ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlama potansiyeline sahip olduğunu ifade etmişlerdir. Bununla birlikte katılımcılar tarafından, reformların hedeflerine ulaşabilmesi için süreklilik göstermesi gerektiği de vurgulanmıştır. Katılımcılar, eğitim reformlarının toplumun kendi gerçekliğinden uzaklaşmadan, kültüre, ihtiyaçlara ve imkanlara göre şekillendirilmesi gerektiği görüşündedirler. Son olarak, katılımcılar, eğitim reformlarının okulun iç ve dış paydaşlarının katılım, etkileşim ve bilgi paylaşımı süreçlerine katkı sağladığını belirtmişlerdir. Buna karşılık, araştırma sonuçları reformların başarısı için politika yapıcılar tarafından okul yöneticileri ve öğretmenlerin görüşlerinin daha fazla dikkate alınmasının reformların başarılı olmasında kilit unsur olarak görüldüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the extent to which educational reforms meet the current requirements of the school effectiveness model according to the views of administrators and teachers working in schools. The research was conducted as a qualitative study using a phenomenological design. The study group of the research consisted of 22 teachers and 18 school administrators working in primary and secondary schools in the central district of Kastamonu province in the 2024-2025 academic year and having experience with the phenomenon being focused on for the research. The research data were collected through a semi-structured interview form. The data obtained were transcribed and analyzed using the content analysis method. Before and during the analysis, many strategies were used to ensure the validity and reliability of the findings by increasing the quality, accuracy, and credibility of the findings. In this context, in addition to methods to ensure the validity of the research such as long-term interaction with the participants, maintaining contact to collect depth oriented data, participant confirmation, expert opinion and using multiple data sources, the confirmability of the findings was ensured by using literature verification in the analysis of the raw data collected with expert follow-up to ensure consistency, thus increasing the reliability of the research. As a result of the content analysis, it was determined that the participants thought that the reforms were designed with generally positive reasons and supported the instructional mission of schools. On the other hand, the participants stated that the reform process was moving too fast, which caused adaptation difficulties for the implementers. According to the research results, well planned process management, meeting the physical and equipment needs of schools, and active participation of teachers in the process are considered important for the reforms to be successful. Participants stated that the reforms could improve the quality of education, eliminate ineffective elements in schools, and ensure equal opportunities in education. However, participants also emphasized that reforms should be sustained to achieve their goals. Participants believed that education reforms should be shaped according to culture, needs, and opportunities, without moving away from the reality of the society itself. Finally, the participants stated that educational reforms contribute to the school's internal and external stakeholders' participation, interaction, and information sharing processes. On the other hand, the study's results reveal that policymakers' greater consideration of the views of school administrators and teachers is a key element for the success of reforms.