Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının politik okuryazarlık düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından değerlendirilmesi
The evalutaion of social studies teacher candidates' political literacy levels in terms of various variables
  1. Tez No: 943138
  2. Yazar: ÖZGE ER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE METİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalı'nda eğitim alan öğretmen adaylarının politik okuryazarlık düzeylerini incelemek ve bu düzeyi bilgi, beceri ve değer boyutlarında çeşitli değişkenler çerçevesinde değerlendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma desenlerinden tarama modeli tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini, 2023-2024 eğitim-öğretim yılı içerisinde üniversitelerin eğitim fakülteleri bünyesinde yer alan Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Bölümü Sosyal Bilgiler Eğitimi Anabilim Dalına kayıtlı 1., 2., 3. ve 4. sınıf öğretmen adayları oluşturmaktadır. Örneklem grubunu ise çeşitli üniversitelerde bu bölümlerde öğrenim gören toplam 497 öğretmen adayı meydana getirmiştir. Katılımcıların belirlenmesinde seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Veri toplama sürecinde; kişisel bilgi formuna ek olarak, Köksal ve Erol (2021) tarafından geliştirilen“Politik Okuryazarlık Ölçeği”, Çermik (2012) tarafından oluşturulan“Demokratik Değerler Ölçeği”ve Deniz'in (2004) uyarladığı“Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II”kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 25 programı aracılığıyla analiz edilmiş ve sonuçlara göre öğretmen adaylarının politik okuryazarlık düzeylerinin ortalama 4.16 puan ile yüksek seviyede olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the political literacy levels of pre-service teachers in Social Studies Education and to evaluate this level in terms of knowledge, skills and values within the framework of various variables. Survey model, one of the quantitative research designs, was preferred in the study. The population of the study consists of 1st, 2nd, 3rd and 4th grade pre-service teachers enrolled in the Social Studies Teacher Education program in the Turkish and Social Studies Education Departments within the Faculties of Education of universities in the 2023-2024 academic year. The sample group consisted of a total of 497 pre-service teachers studying in these departments at various universities. Convenience sampling method, one of the non-random sampling methods, was used to determine the participants. In the data collection process; in addition to the personal information form, the“Political Literacy Scale”developed by Köksal and Erol (2021), the“Democratic Values Scale”created by Çermik (2012) and the“Melbourne Decision Making Scale I-II”adapted by Deniz (2004) were used. The data obtained were analyzed through IBM SPSS Statistics 25 program and according to the results, it was determined that the political literacy levels of pre-service teachers were at a high level with an average of 4.16 points.