Farklı remineralizasyon ajanlarının minenin mikrosertliğine ve makaslama bağlanma dayanımına etkisi
Effect of different remineralization agents on microhardness and shear bond strength of enamel
  1. Tez No: 943171
  2. Yazar: AYŞEGÜL KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SULTAN AKTUĞ KARADEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
FARKLI REMİNERALİZASYON AJANLARININ MİNENİN MİKROSERTLİĞİNE VE MAKASLAMA BAĞLANMA DAYANIMINA ETKİSİ Amaç: Bu çalışmanın amacı, farklı remineralizasyon ajanlarının minenin mikrosertliği ve makaslama bağlanma dayanımına etkisini incelemektir. Materyal ve Method: Çalışmada 105 adet insan küçük azı dişi kullanıldı. Dişler bukkolingual olarak iki parçaya ayrıldı ve bukkal parçalar 3*3 mm'lik bir alan açık kalacak şekilde tırnak cilası ile kaplandı. Örnekler rastgele 5 gruba ayrıldı (n:21). Grup 1 (sağlam mine) pozitif kontrol olarak görev yaptı. Pozitif kontrol grubu dışındaki örneklerde 3 gün boyunca, günde iki kez, 30 dakika, %0.5'lik sitrik aside tabi tutularak yapay çürük lezyonları oluşturuldu. Grup 2 (demineralize mine) negatif kontrol olarak görev yaptı. Grup 3 (CCP-ACPF jeli; MI Paste Plus®, GC, Leuven, Belçika), grup 4 (%5 NaF vernik; Profloroid Varnish, Voco, Cuxhaven, Almanya) grup 5 (NovaMin diş macunu; Sensodyne Repair & Protect®, GlaxoSmithKline, Brentford, Middlesex, Birleşik Krallık)' teki örnekler üretici talimatları izlenerek 1 hafta boyunca ilgili remineralizasyon tedavilerine tabi tutuldu. Her gruptan birer örnek SEM altında incelendi. Örneklerin yüzey mikrosertlik değerleri Vickers cihazında (Duramin, Struers, Almanya) incelendikten sonra mine yüzeyine 2*3mm boyutunda universal kompozit rezin uygulandı. Örneklerin makaslama bağlanma değerleri universal test cihazında (Autograph AGS X; Shimatsu Corp, Kyoto, Japonya) 0,5 mm/dk çapraz kafa hızında kaydedildi ve başarısızlık tipleri stereomikroskopta incelendi. Veriler SPSS (22.0) yazılımında analiz edildi (α=0,05). Bulgular: Yüzey mikrosertliği (202,61±15,77) ve makaslama bağlanma dayanımı (11,81±3,69) grup 2'de en düşüktü.
Özet (Çeviri)
EFFECT OF DIFFERENT REMINERALIZATION AGENTS ON MICROHARDNESS AND SHEAR BOND STRENGTH OF ENAMEL Objective: This study aimed to investigate the effects of remineralization agents on enamel surface microhardness (VHN) and shear bond strength (SBS). Method: In the study, 105 human premolar teeth were used. Each tooth was sectioned buccolingually into two pieces and the buccal pieces were covered with nail polish leaving a 3x3 mm area open. The samples were randomly divided into five groups (n=21). Group 1, consisting of sound enamel, served as the positive control. Artificial caries lesions were induced in all other groups by immersing the samples in 0.5% citric acid twice daily for 30 minutes over three days. Group 2, comprising demineralized enamel, served as the negative control. The samples in Group 3 (CCP-ACPF paste; MI Paste Plus®, GC, Leuven, Belgium), Group 4 (5% NaF varnish; Profloroid Varnish, Voco, Cuxhaven, Germany), and Group 5 (NovaMin toothpaste; Sensodyne Repair & Protect®, GlaxoSmithKline, Brentford, Middlesex, UK) underwent the respective remineralization treatments for one week, following the manufacturer's instructions. One sample from each group was analyzed using SEM to evaluate surface morphology. After measuring the VHN of the samples using a Vickers hardness tester (Duramin, Struers, Germany), a 3x3x2 mm universal composite resin was applied to the enamel surface. Then, the SBS of the samples was tested using a universal testing machine (Autograph AGS X; Shimatsu Corp, Kyoto, Japan) at a crosshead speed of 0.5 mm/min. Failure types were examined using a stereomicroscope. The data were statistically analyzed using SPSS software (α=0.05). Results: The VHN (202.61±15.77) and SBS (11.81±3.69) were the lowest in group 2.