Atlarda kolik operasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of colic surgery in horses
- Tez No: 943180
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Veterinerlik Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kolik, at sahiplerini ve veteriner hekimleri yüzyıllardır hayal kırıklığına uğratan ve bugün de halen önemli ve acil klinik bir sendrom olarak bilinmektedir. Kolik, atlarda ölüm nedenlerinin ilk sırasında yer almaktadır. Tıbbi, anestezik ve cerrahi tekniklerin yanı sıra kolik tanınmasında son otuz yılda kaydedilen ilerlemeler, kolik hastası bir at için prognozu önemli ölçüde olumlu hale getirmiştir. Örneğin, büyük kolon volvulusu gibi en yıkıcı kolik biçimlerine sahip atlar, hastalık sürecinin erken safhalarında tedavi edilirlerse hayatta kalmaları için mükemmel bir prognoza sahip olabilirler. Bu hususta ülkemizde kolik cerrahisinin yaygınlığı ve prognozu bakımından bir değerlendirme yapılmamış olması ve yurt dışında yoğun ve başarılı bir şekilde yapılan kolik cerrahisi, ülkemiz de çok sınırlı yapılıyor olması göz önünde bulundurulduğunda önerilen tez çalışması orijinal nitelik taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı ülkemizde bulunan nadide safkan atların hem yaşamsal faaliyetlerinin devam etmesi ve sonucunda yüksek ekonomik getirilerine de devam etmesi çalışmanın önemini artırmaktadır. Çalışmada Eskişehir, Mahmudiye ilçesinde yerleşik Dörtnal Veteriner Kliniğinde 2017-2023 yılları arasında gerçekleştirilen 50 safkan ata ait kolik cerrahisi verileri retrospektif olarak değerlendirildi. Atların yaş, cinsiyet, ırk, canlı ağırlık gibi fiziksel bilgiler hasta kayıt sisteminden çekilerek analiz için uygun formata getirildi. Atlara ait pre-operatif parametreler (Kalp atım sayısı, PO2, PCO2, HCO3, bağırsak peristaltisi, vücut ısısı, CRT, mukozalar, abdominal ultrason, midenin durumu, rektal palpasyon, laktat, WBC, HCT ve Glukoz değerleri), operasyondaki parametreler (kalp atım sayısı, SPO2, solunum sayısı, kapnografi, operasyon teknikleri, sancı teşhisi, vücut ısısı) ve post-operatif parametreler (uyanma süresi, kalp atım sayısı, PO2, PCO2, HCO3, postoperatif ileus, CRT, mukozalar, abdominal ultrasonografi, midenin durumu (gastrik reflü), postoperatif komplikasyonlar, Laktat, WBC, HCT ve Glukoz değerleri) değerlendirildi. Verilerin normal dağılımı için t-testi ve yaş, cinsiyet, ırk ve kolik cerrahisi verilerinin analizi için Ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Colic has long been a source of concern and frustration for horse owners and veterinarians alike, and it continues to represent a major clinical emergency today. It remains the leading cause of death in horses. Advances in medical, anesthetic, and surgical techniques, as well as in the diagnosis of colic over the past three decades, have significantly improved the prognosis for affected horses. For instance, horses suffering from severe forms of colic, such as large colon volvulus, can have an excellent prognosis if treated in the early stages of the disease. Despite the proven effectiveness of colic surgery abroad, its practice remains limited in Turkey, and no comprehensive evaluation of its outcomes has been conducted locally. Therefore, the proposed study holds original significance. This research gains further importance considering the high economic value and vital function of purebred horses in Turkey. The study retrospectively evaluates data from 50 colic surgeries performed on purebred horses between 2017 and 2023 at Dörtnal Veterinary Clinic, located in Mahmudiye, Eskişehir. Physical data such as age, sex, breed, and body weight were extracted from the clinical records and formatted for analysis. Pre-operative parameters (heart rate, PO₂, PCO₂, HCO₃, intestinal peristalsis, body temperature, CRT, mucous membrane color, abdominal ultrasonography, gastric reflux, rectal palpation, Lactate, WBC, HCT, and Glucose levels), intra-operative parameters (Heart rate, SpO₂, Respiratory rate, Capnography, Surgical techniques, diagnosis of colic type, body temperature), and post-operative parameters (recovery time, heart rate, PO₂, PCO₂, HCO₃, post-operative ileus, CRT, mucous membranes, abdominal ultrasonography, gastric reflux, post-operative complications, lactate, WBC, HCT, and glucose levels) were analyzed. The normality of the data distribution was assessed using the t-test, while chi-square analysis was used for evaluating age, sex, breed, and colic surgery variables.