Depremden etkilenen bireylerin boş zaman fiziksel aktivite düzeyi ve deprem stresi ile başa çıkma yaklaşımlarının incelenmesi
Investigation of the leisure-time physical activity level of individuals affected by the earthquake and their approaches to coping with earthquake stress
  1. Tez No: 943254
  2. Yazar: ÖZKAN ATLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİŞAH AKTAŞ ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Araştırmada depremzedelerin boş zaman fiziksel aktivite katılımlarının ve deprem stresi ile başa çıkma yaklaşımlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde nicel araştırma yaklaşımlarından“tarama modeli”yöntem olarak tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini 6 Şubat 2023 tarihinde meydana gelen depremde Hatay İli'nde ikamet eden 18-65 yaş arası yetişkinler oluşturmaktadır. Evrende yer alan kişi sayısının belirlenmesinin zor olması nedeni ile doğrudan örneklem aşma yoluna gidilmiştir. Örneklem seçilirken amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın amaçlarına hizmet decek uygun örneklem olması nedeni ile ölçüt örnekleme yöntemi tercih edilmiştir. Bu kapsamda belirlenmiş gönüllü 625 yetişkin araştrımanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”, Godin Boş Zaman Fiziksel Aktivite Ölçeği“, ”Deprem Stresi İle Başetme Stratejileri Ölçeği" kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analiz sürecinde IBM SPSS 25.0 paket programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılım göstermesinden dolayı veri analizinde parametrik testlerden betimleyici istatistiksel yöntemlerin yanında Bağımsız Gruplar t testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi'nden yararlanılmıştır. Araştırmnada depremzedelerin boş zaman fiziksel aktivite katılımlarının ve deprem stresi ile başa çıkma yaklaşımlarının incelenmesini amaç edinen araştırmada depremzedelerin deprem stresi ile başa çıkma yaklaşımlarının yüksek olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında araştırmada depremzedelerin boş zaman aktivitelerinin yoğun olmadığı hafif düzeyde olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında araştırmada depremzedelerin deprem stresi ile başa çıkma yaklaşımları arasında cinsiyete, yaşa, yapılan mesleğe ve haftalık egzersiz yapma durumuna göre anlamlı farklılığın olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmada depremzedelerin boş zaman fiziksel aktivite katılım durumları ile deprem stresi ile başa çıkma yaklaşımları arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlendiği gibi depremzedelerin boş zaman fiziksel aktivite katılım durumlarının deprem stresi ile başa çıkma yaklaşımlarının anlamlı bir yordayıcısı olduğu da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to examine earthquake victims' leisure time physical activity participation and their approaches to coping with earthquake stress. For this purpose,“survey model”, one of the quantitative research approaches, was preferred as the method. The population of the research consists of adults aged 18-65 who resided in Hatay Province during the earthquake that occurred on February 6, 2023. Since it was difficult to determine the number of people in the universe, direct sampling was used. While selecting the sample, criterion sampling method, one of the purposeful sampling methods, was preferred. Criterion sampling method was preferred because it was a suitable sample to serve the purposes of the research. In this context, 625 adult volunteers formed the sample of the research.“Personal Information Form”,“Godin Leisure Time Physical Activity Scale”,“Earthquake Stress Coping Strategies Scale”were used as data collection tools in the research. IBM SPSS 25.0 package program was used in the analysis process of the research data. Since the data showed normal distribution, Independent Groups t-test and One-Way Analysis of Variance were used in data analysis, as well as descriptive statistical methods from parametric tests. In the research, which aims to examine earthquake victims' leisure time physical activity participation and their approaches to coping with earthquake stress, it was determined that earthquake victims' approaches to coping with earthquake stress were high. In addition, it was determined in the study that the earthquake victims' leisure activities were not intense and were at a mild level. In addition, it was concluded that there was a significant difference between earthquake survivors' approaches to coping with earthquake stress according to gender, age, occupation and weekly exercise. In addition, in the study, it was determined that there was a significant relationship between earthquake survivors' leisure time physical activity participation status and their coping approaches with earthquake stress, and it was also determined that earthquake survivors' leisure time physical activity participation status was a significant predictor of their coping approaches with earthquake stress.