Üniversite öğrencilerinin gelecekteki insana yakışır iş algıları üzerinde kariyer kaynaklarının rolü
The role of career resources on university students' perceptions of future decent work
  1. Tez No: 943965
  2. Yazar: BÜŞRA GENÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AYAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu araştırmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin algılanan gelecekte insana yakışır iş üzerinde kariyer kaynaklarının rolünü incelemektir. Araştırmanın katılımcı grubu üniversite 2, 3 ve 4. sınıf lisans öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmaya, 228'i (%76) kız ve 72'si (%24) erkek olmak üzere 300 öğrenci katılmıştır. Veri toplama aracı olarak öğrencilerin demografik bilgilerine ulaşmak amacıyla“Kişisel Bilgi Formu'', ”Gelecekteki Algılanan İnsana Yakışır İş Ölçeği“, ”Kariyer Kaynakları'' kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Üniversite öğrencilerinin gelecekte insana yakışır iş algıları ile kariyer kaynakları arasındaki ilişkinin düzeyi ve yönünü belirlemek amacıyla Pearson Korelasyon Analizi yapılmıştır. Kariyer kaynakları alt boyutlarının, gelecekteki insana yakışır işi hangi düzeyde yordadığını belirlemek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda insan sermayesi kaynaklarının alt boyutları anlamlı bir yordayıcı olmadığı belirlenirken çevresel kariyer kaynaklarından organizasyonel kariyer desteği ve işin geliştirici gücünün anlamlı yordayıcı olduğu belirlenmiştir. Motivasyonel kariyer kaynaklarından kariyer bağlılığı, kariyer netliği ve kariyer güveni anlamlı yordayıcıyken kariyer yönetim kaynaklarından ise öğrenme, ağ oluşturma ve kariyer keşfi anlamlı yordayıcılar olmuştur.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to investigate the role of career resources in perceived decent work in the future among university students. The participant group in the study consisted of undergraduate students from the 2nd, 3rd, and 4th years of university. 300 students participated in the research, comprising 228 females (76%) and 72 males (24%). As data collection tools,“Personal Information Form”,“Future Perceived Decent Work Scale”and“Career Resources”were used to obtain demographic information about the students. The data obtained were analysed using the SPSS program. Pearson Correlation Analysis was performed to determine the level and direction of the relationship between university students' future perceptions of decent work and their career resources. Multiple linear regression analysis was conducted to determine the extent to which career resources sub-dimensions predicted future decent work. As a result of the analysis, it was determined that the sub-dimensions of human capital resources were not significant predictors, while organizational career support and job challenge from environmental career resources were significant predictors. Among motivational career resources, career commitment, career clarity and career confidence were significant predictors, while among career management resources, learning, networking and career exploration were significant predictors.