Üniversite öğrencilerinde stresle başa çıkma tarzları ve maneviyat düzeyleri ile sigara bağımlılığı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between stress coping styles, spirituality, and smoking addiction in university students
  1. Tez No: 943966
  2. Yazar: FATMA NUR EDİŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEYMA GÜLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin stresle başa çıkma tarzları ve maneviyat düzeyleri ile sigara bağımlılığı arasındaki ilişki incelenmiştir. Araştırmada şu temel soruya cevap aranmıştır: Üniversite öğrencilerinde sigara bağımlılığı, stresle başa çıkma tarzı ve maneviyat arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? Araştırmanın yöntemi nicel araştırma yöntemlerinden korelasyonel araştırma modelidir. Araştırmanın örneklemini, uygun örnekleme yöntemi kullanılarak Türkiye'deki üniversitelerde lisans eğitimi alan 315 öğrenci (202 kadın, 113 erkek) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Kişisel Bilgi Formu, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği, Maneviyat Ölçeği ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FTND) kullanılmıştır. Araştırma hipotezlerinin test edilebilmesi amacıyla Bağımsız Örneklem T-Test, Pearson Korelasyon ve Çoklu Doğrusal Regresyon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgulara göre stresle başa çıkma tarzlarından boyuneğici yaklaşım ve sosyal desteğe başvurma ile sigara bağımlılığı arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir. Stresle başa çıkma ve maneviyat düzeyi arasındaki ilişkilere dair yapılan analiz sonuçlarına göre, iyimser ve kendine güvenli başa çıkma tarzlarının, maneviyat düzeyi ile pozitif ve anlamlı ilişkiler gösterdiği bulunmuştur. Maneviyat düzeyi ile sigara bağımlılığı arasında ise anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Araştırmanın sonuçları ilgili literatür çerçevesinde tartışılıp yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between university students' coping styles with stress, spirituality levels, and cigarette addiction. The research seeks to answer the following key question: Is there a significant relationship between cigarette addiction, coping styles with stress, and spirituality among university students? The study employs a correlational research design, which is one of the quantitative research methods. The sample consists of 315 undergraduate students (202 females, 113 males) studying at universities in Turkey. The data collection tools used in the study include the Personal Information Form, Coping with Stress Scale, Spirituality Scale, and the Fagerström Test for Nicotine Dependence (FTND). Independent Samples T-Test, Pearson Correlation, and Multiple Linear Regression analyses were applied to test the research hypotheses. According to the findings, submissive approach and seeking social support, as coping styles, were found to have significant relationships with cigarette addiction. The analysis of the relationship between coping styles and spirituality levels revealed that optimistic and self-confident coping styles had positive and significant relationships with spirituality levels. However, no significant relationship was found between spirituality levels and cigarette addiction. The results of the study were discussed and interpreted within the framework of the relevant literature.