Türkiye'de ulusal diyetin ileri glikasyon son ürünleri miktarı ve ekmeğe ilave edilen üzüm çekirdeği tozunun ileri glikasyon son ürünleri oluşumuna etkisi
Dietary advanced glycation end products content of national diet in turkey and the effect of grape seed powder added to bread on the formation of advanced glycation end products
  1. Tez No: 944198
  2. Yazar: ECE YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESLİŞAH RAKICIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye'de diyetle alınan günlük ileri glikasyon son ürünleri (AGE) miktarını belirlemek, temel besin kaynaklarından biri olan farklı ekmek çeşitlerindeki AGE düzeylerini analiz etmek ve ekmeğe ilave edilen üzüm çekirdeği tozunun AGE oluşumuna etkisini değerlendirmektir. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; 15 yaş ve üzeri 9012 bireyi (3390 erkek, 5622 kadın) içeren ulusal düzeyde yapılmış 2010 Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması (TBSA) ve 12318 bireyi (5516 erkek, 6802 kadın) içeren TBSA 2017 veri tabanı kullanılarak beslenme alışkanlıkları, antropometrik ölçümler ve 24 saatlik geriye dönük bireysel besin tüketim kayıtları değerlendirilmiştir. Besin tüketim kayıtlarına dayalı olarak hesaplanan ulusal düzeydeki diyetle Nε-karboksimetil lizin (CML) alımı ile enerjiye göre düzeltilmiş CML alımı, 2010 yılında sırasıyla 10082,2±8284,4 ve 5563,8±3847,5 KU/1000 kkal iken; 2017 yılında bu değerler sırasıyla 12010,1±26984,0 ve 6653,4±20955,6 KU/1000 kkal'a yükselmiştir. Enerjiye göre düzeltilmiş diyetle CML alımı İstanbul, Kuzey Doğu Anadolu ve Doğu Marmara bölgelerinde diğer bölgelerden daha yüksektir (p0,05). Sonuç olarak; Türkiye'de yıllar itibariyle diyetle AGE alımı artmıştır. Bu doğrultuda, Türkiye'de diyetle AGE alımını azaltmaya yönelik beslenme önerilerinin geliştirilmesi gerektiği ve yaygın tüketimi olan ekmeklere üzüm çekirdeği tozu ilavesinin CML düzeyini azaltmada etkili bir yol olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the daily dietary intake of advanced glycation end products (AGEs) in Turkey, to analyze AGE levels in different types of bread-one of the main dietary sources-and to evaluate the effect of grape seed powder addition on AGE formation in bread. This study consists of two parts. In the first part, data from the nationally conducted 2010 Türkiye Nutrition and Health Survey (TNHS), which included 9012 individuals aged 15 and over (3390 males, 5622 females), and the 2017 TNHS, which included 12318 individuals (5516 males, 6802 females), were used to assess dietary habits, anthropometric measurements, and 24-hour food consumption records. Based on food consumption records, national dietary intake of Nε-carboxymethyl-lysine (CML) and energy-adjusted dietary CML intake were calculated. In 2010, these values were 10082,2±8284,4 and 5563,8±3847,5 KU/1000 kcal, respectively, while in 2017 they increased to 12010,1±26984.0 and 6653,4±20955,6 KU/1000 kcal. Energy-adjusted dietary CML intake was found to be significantly higher in the Istanbul, Northeastern Anatolia, and Eastern Marmara regions compared to other regions (p 0,05). In conclusion, dietary AGE intake has increased over the years in Turkey. Therefore, it is necessary to develop dietary recommendations aimed at reducing AGE intake. The addition of grape seed flour to commonly consumed breads has been shown to be a potentially effective strategy to lower CML levels.