Üçüncü kültür bireylerine Arapça öğretiminde podcastlerin dinleme becerisini geliştirmeye dair etkisi
The impact of podcasts on developing listening skills for third culture individuals
- Tez No: 944740
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ HASANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Arapça
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışma, yabancı kültürel çevrede yetişen Arap çocuklarına Arapça öğretiminde dinleme becerisini geliştirmeye yönelik olarak podcast teknolojisinin etkisini incelemektedir. Dil öğreniminde dinleme becerisi, diğer dil becerilerinin (konuşma, okuma ve yazma) gelişiminin temelini oluşturur. Geleneksel sınıf ortamlarının dışında dijital teknolojiler, özellikle de podcastler, öğrencilere zaman ve mekân sınırlaması olmadan doğal dil girdileri sunarak öğrenmeyi desteklemektedir. Araştırmada, podcastlerin öğrencilerin Arapça dinleme anlama düzeyleri üzerindeki etkisi değerlendirilmiş, aynı zamanda öğrenme motivasyonu ve dil maruziyeti üzerindeki rolü analiz edilmiştir. Özellikle“üçüncü kültür”bağlamında büyüyen Arap kökenli öğrencilerin hem ana dillerini hem de yaşadıkları toplumun dilini öğrenme sürecinde yaşadıkları zorluklara dikkat çekilmiş ve podcastlerin bu süreci nasıl kolaylaştırabileceği tartışılmıştır. Elde edilen bulgular, podcastlerin Arapça dinleme becerilerini geliştirmede etkili olduğunu ve öğrencilerin dile maruz kalma sürelerini artırarak anlamadaki başarılarını önemli ölçüde yükselttiğini göstermektedir. Ayrıca, öğrencilerin kendi hızlarında dinleyebilmeleri ve tekrar edebilmeleri, öğrenme sürecine olumlu katkılar sağlamaktadır. Bu bağlamda, podcastlerin Arapça öğretiminde dinleme becerisini destekleyici dijital araçlar olarak kullanılabileceği ve özellikle kültürel olarak farklı ortamlarda büyüyen Arap öğrenciler için etkili bir yöntem sunduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the impact of using podcast technology on developing listening skills in teaching Arabic to third culture Arab learners—those who have grown up in non-Arabic-speaking environments. Listening is a fundamental language skill that lays the foundation for acquiring other skills such as speaking, reading, and writing, and it directly contributes to enhancing communicative competence. The study examines how podcasts can be employed as a flexible educational tool that allows learners to access audio content anytime and anywhere, beyond the limitations of traditional classroom instruction. The focus is on the effectiveness of podcasts in improving listening to comprehension, increasing learner motivation, and enhancing exposure to natural language input. The findings reveal that the use of podcasts significantly improved learners' listening skills by offering frequent opportunities to engage with the language in realistic contexts. Podcasts also provided a safe space for autonomous learning, enabling learners to listen and repeat at their own pace, which helped reinforce vocabulary and improve pronunciation. Based on these results, the study recommends integrating podcasts into Arabic language instruction, especially for third culture learners, due to their effectiveness in supporting listening skills and fostering meaningful linguistic interaction in non-Arabic environments.