Üniversite öğrencilerinde fiziksel aktiviteye katılım ve yaşam kalitesi ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between physical activity participation and quality of life in university students
  1. Tez No: 945031
  2. Yazar: RAMAZAN PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZLI DENİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu araştırmanın amacı üniversite eğitimlerine devam eden öğrencilerin fiziksel aktivite katılım düzeyleri ile yaşam kalitesi düzeylerinin belirlenerek aralarındaki ilişkinin ortaya konmasıdır. Bu amaçla Selçuk Üniversitesinde 2023-2024 güz ve bahar yarıyıllarında eğitim gören 300 (Nkadın: 148, Nerkek:152) öğrenci gönüllülük esasıyla katılmıştır. Araştırmada yüz yüze anket uygulaması yapılmıştır. Çalışmanın birinci kısmında araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu, ikinci kısmında (Craig ve ark 2003) geliştirdiği ve (Öztürk 2005) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi ve üçüncü kısmında (WHO 1998) tarafından geliştirilmiş olup (Sevil 2015) tarafından Türkçe geçerlilik güvenirliği yapılan Yaşam Kalitesi Ölçeği oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen verilerin tüm analizi IBMSPSS-25 paket programıyla yapılmıştır. Katılımcıların kişisel bilgilerini ortaya çıkarmak amacıyla tanımlayıcı istatistik, frekans ve yüzdelik hesaplamaları yapılmıştır. Analizlerin normallik analizi Kolmogrov Smirnov testine bakılarak karar verilmiştir. İki gurup arası karşılaştırmalı analizlerde Mann Witney U Analizi ve ikiden fazla gruplarda ise Kruskal Wallis H testi uygulanmıştır. Bağımlı ve Bağımsız değişken arasındaki ilişki Spearman Pearson Korelasyon analizi uygulanarak belirlenmiştir. Araştırmaya göre, üniversite öğrencilerinin fiziksel aktivite eğilimleri MET hesaplamalarına göre yoğunlukla pasif ve orta şiddetli olarak belirlenmiş, yaşam kalitesi parametreleri ise orta ve yüksek olarak saptanmıştır. Kullanılan ölçeklerin demografik değişkenlere göre değerlendirilmesinde fiziksel aktivite ve yaşam kalitesi alt boyutlarının yaş, gelir ve sınıf değişkenlerine göre anlamlı farklılaştığı gözlenmiştir. Faziksel aktivi düzeyleri ile yaşam kalitesi parametreleri arasında istatistiki açıdan anlamlı ilişki tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the physical activity participation levels and quality of life levels of university students and to reveal the relationship between them. For this purpose, 300 students (148 female, 152 male) studying at Selçuk University during the 2023-2024 fall and spring semesters voluntarily participated in the study. A face-to-face survey was conducted for the research. The first part of the study included a Personal Information Form prepared by the researcher, the second part contained the International Physical Activity Questionnaire developed by (Craig et al. 2003) and adapted to Turkish by (Öztürk 2005), and the third part consisted of the Quality of Life Scale developed by WHO (1998) and adapted to Turkish by (Sevil 2015). The analysis of the data obtained was performed using the IBM SPSS-25 software package. Descriptive statistics, frequency, and percentage calculations were carried out to determine the personal information of the participants. The normality of the data was assessed using the Kolmogorov-Smirnov test. For comparative analysis between two groups, the Mann-Whitney U test was applied, and for more than two groups, the Kruskal-Wallis H test was used. The relationship between dependent and independent variables was determined by the Spearman's Rank-Order Correlation analysis. According to the research, the physical activity tendencies of university students, based on MET calculations, were mostly passive or moderate, while their quality of life parameters were found to be moderate or high. When evaluating the scales based on demographic variables, it was observed that physical activity and quality of life subdimensions significantly varied according to age, income, and class variables. However, no statistically significant relationship was found between physical activity levels and quality of life parameters.