Sürdürülebilir gastronomi kapsamında yöresel yemek hizmeti sunan restoranların atık gıda uygulamaları: Van örneği
Waste food practices of restaurants serving localfood within the scopeof sustainable gastronomy: The Van example
- Tez No: 946018
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PELİN KOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada nüfusun hızla artmasına bağlı olarak gıda israfı da her geçen gün artmaktadır. Gıda israfının ekonomik ve çevresel etkilerinin yanı sıra insan sağlığına dolaylı olarak verebileceği zararlardan dolayı çoğu ülke ve sivil toplum kuruluşları bu durumu günümüzün problemi olarak değerlendirmektedir. Bu problemlerin ortadan kaldırılması için çeşitli uygulamalar olmakla birlikte bunlardan birini de atık gıda uygulamaları oluşturmaktadır. Gıda israfı üretimden tüketime kadar her aşamada ortaya çıkabilmektedir. Gıda israfının üretici aşamalı kaybını belirlemeye yardımcı olacak mevcut araştırma ile sürdürülebilir gastronomi kavramı çerçevesinde yöresel yemek hizmeti sunan restoranların atık gıda uygulamalarının incelenmesi amaçlanmaktadır. Ek olarak yöresel yemek hizmeti sunan restoranların atık gıda stratejileri, bu kapsamda yaşadıkları sorunlar ve bu sorunlara yönelik çözüm önerileri de araştırma amacı kapsamında yer almaktadır. Araştırma evrenini Van ilinde faaliyet gösteren restoranlar; bu restoranlar arasından amaçsal örnekleme yöntemiyle seçilen yöresel yemek hizmeti sunan restoranlar ise araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Bu doğrultuda amaçsal örnekleme yöntemiyle seçilen yöresel yemek hizmeti sunan restoranlarla yüz yüze görüşme yapılması planlanmaktadır. Böylece elde edilen veriler ışığında araştırma amacına cevap bulunacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Food waste is increasing day by day due to the rapid increase in the world population. In addition to the economic and environmental effects of food waste, most countries and non-governmental organizations consider this situation as today's problem due to the indirect damage it may cause to human health. Although there are various applications to eliminate these problems, one of them is waste food applications. Food waste can occur at every stage from production to consumption. With the current research, which will help to determine the producer-stage loss of food waste, it is aimed to examine the waste food practices of restaurants serving local food within the framework of the concept of sustainable gastronomy. In addition, the waste food strategies of restaurants serving local food, the problems they experience in this context and the solution suggestions for these problems are also within the scope of the research purpose. The population of the study consists of restaurants operating in Van province, and the sample of the study consists of restaurants offering local food service selected by purposive sampling method among these restaurants. In this direction, it is planned to conduct face-to-face interviews with restaurants offering local food service selected by purposive sampling method. Thus, it is envisaged that the research purpose will be answered in the light of the data obtained.