Argümantasyon ve eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon etkinliklerinin 5. sınıf öğrencilerinin fen başarısı ve değer kazanımına etkisi
The effect of argumentation and educational digital game-supported argumentation activities on 5th grade students' science achievement and value acquisition
  1. Tez No: 946365
  2. Yazar: EMEL ALTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, argümantasyon ve eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon etkinliklerinin 5. sınıf öğrencilerinin fen bilimleri dersindeki akademik başarılarına ve değer kazanımlarına olan etkisini incelemektir. Yöntem: Bu araştırma, nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı, bir müdahalenin etkilerini daha kapsamlı ve derinlemesine incelemeyi amaçlayan müdahaleli karma araştırma yöntemi kullanılarak yürütülmüştür. Erzurum ilindeki iki devlet okulundan seçilen 5. sınıf düzeyindeki toplam 83 öğrenci ile çalışılmıştır. Bu okullardan seçilen üç şube ile argümantasyon grubu (AG), argümantasyon-eğitsel dijital oyun grubu (AEDOG) ve kontrol grubu (KG) belirlenmiştir. AG'de argümantasyon, AEDOG argümantasyon ve eğitsel dijital oyunlar birlikte kullanılırken, KG'de ise müfredata dayalı öğretim uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak Fen Bilimleri Ön Bilgi Testi (FÖBT), Fen Bilimleri Akademik Başarı Testi (FABT), İnsani Değerler Ölçeği (İDÖ) ve Değerler Eğitimi Görüşme Formu (DEGF) kullanılmıştır. Bulgular: Akademik başarı açısından FABT'den elde edilen bulgulara göre AG ve AEDOG grupları lehine anlamlı farklılık ortaya çıkmıştır. İDÖ açısından gruplar arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Ayrıca deney gruplarının (AG ve AEDOG) İDÖ ön – son test ortalamalarını karşılaştırılmış ve her iki grupta da anlamlı bir fark bulunamamıştır. DEGF'ye göre ise öğrencilerin değerler hakkındaki ifadelerinde son görüşmelerde ilerlemeler kaydedildiği görülmüştür. Sonuçlar: Yapılan uygulamalar sonucunda, argümantasyon ve eğitsel dijital oyun destekli argümantasyon etkinliklerinin akademik başarıyı artırdığı ancak değerler eğitimi bakımından İDÖ'ye göre istenilen değişimi sağlamadığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, DEGF'ye göre, eğitsel dijital oyunların ve argümantasyon etkinliklerinin, öğrencilerin sorumluluk, barışçıl olma, saygı, hoşgörü, dürüstlük ve arkadaşlık değerleri hakkındaki görüşlerini geliştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to examine the effect of argumentation and educational digital game-supported argumentation activities on fifth-grade students' academic achievement in science and their acquisition of values. Method: This research was conducted using the interventional mixed research method, which uses qualitative and quantitative data together and aims to examine the effects of an intervention more comprehensively and in depth. It was conducted with a total of 83 5th grade students selected from two public schools in Erzurum province. The argumentation group (AG), argumentation and educational digital game group (AEDGG) and control group (CG) were determined with three branches selected from these schools. While argumentation, AEDGG argumentation and educational digital games were used together in AG, curriculum-based teaching was applied in CG. Science Preliminary Knowledge Test (SPKT), Science Academic Achievement Test (SAAT), Human Values Scale (HVS) and Values Education Interview Form (VEIF) were used as data collection tools. Findings: According to the findings obtained from SAAT in terms of academic achievement, a significant difference was found in favor of the AG and AEDGG groups. No significant difference was found between the groups in terms of HVS. In addition, the pre- and post- test averages of HVS for the experimental groups (AG and AEDGG) were compared, and no significant difference was found in either group. According to VEIF, progress was observed in students' statements about values in the final interviews. Conclusions: As a result of the implemented practices, it was found that argumentation and educational digital game – supported argumentation activities improved academic achievement. However, they did not lead to the desired change in terms of values education according to the HVS. Nevertheless, based on the VEIF, it was concluded that educational digital games and argumentation activities enhanced students' perspectives on the values of responsibility, peacefulness, respect, tolerance, honesty and friendship.