Mekânsal koruma pratiklerine bir yaklaşım: Tarihi peyzaj karakterizasyonu
An approach to spatial conservation practices: Historical landscape characterization
  1. Tez No: 946487
  2. Yazar: NUR ESER ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÖRMÜŞ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu tez çalışması, mekansal koruma pratiklerinde tarihsel peyzaj karakterizasyonu yaklaşımını ele almakta ve dünya çapındaki örneklerle desteklenmiş bir analiz sunmaktadır. Mekansal koruma, doğal ve kültürel mirası koruma amacını güderken, tarihsel peyzaj karakterizasyonu, bu mirasın özelliklerini ve tarihsel değişimini anlamaya yönelik önemli bir yaklaşımdır. Bu çalışma, peyzajın, insan faaliyetleriyle şekillenen bir süreç olduğunu ve geçmişten günümüze olan etkileşimlerin, korunması gereken değerleri oluşturduğunu vurgulamaktadır. Tarihi peyzaj karakterizasyonu, coğrafi, kültürel ve sosyal unsurların bir arada ele alınarak mekânsal analizlerle tanımlanmasını sağlamaktadır. Dünya genelinde farklı coğrafi bölgelerde uygulanan örnekler, Tarihi Peyzaj Karakterizasyonu yaklaşımların çeşitliliğini ve etkinliğini ortaya koymaktadır. Tez, mekansal koruma ve tarihi peyzaj karakterizasyonu konusundaki mevcut literatürü tarayarak, bu alandaki çalışmaları irdelemektedir. Bu tez çalışması, mekansal koruma pratiklerinde tarihsel peyzaj karakterizasyonunun önemini ve dünya çapındaki uygulamaların çeşitliliğini irdelerken, bilimsel ve pratik düzeyde koruma politikalarının oluşturulmasına katkı sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca, tarihsel peyzajların korunmasına yönelik sürdürülebilir yöntemlerin geliştirilmesi için yeni perspektiflerin gelişmesine yarımcı olmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the approach of historic landscape characterization within spatial conservation practices and presents an analysis supported by examples from around the world. While spatial conservation aims to protect natural and cultural heritage, historic landscape characterization is a significant approach to understanding the features and historical transformation of this heritage. This study emphasizes that the landscape is a process shaped by human activities, and the interactions from past to present form the values that need to be preserved. Historic landscape characterization enables the identification of these values through spatial analyses that consider geographical, cultural, and social components collectively. Examples implemented in different geographical regions around the world reveal the diversity and effectiveness of Historic Landscape Characterization approaches. The thesis reviews the existing literature on spatial conservation and historic landscape characterization, examining the body of work in this field. By exploring the significance of historic landscape characterization in spatial conservation practices and the diversity of its global applications, this thesis aims to contribute to the formation of conservation policies at both scientific and practical levels. Furthermore, it supports the development of new perspectives for creating sustainable methods for the conservation of historic landscapes.