Türk Edebiyatı dergisinde şiir, hikâye, roman; Şair, hikâyeci ve romancılar üzerine yazılar: Değerlendirme ve fihrist (401-500. sayılar)
Articles on poet, short stories, and novels; Poets, storytellers and novelists in the Turkish Literature, magazine: Criticism and index (Issue 401-500)
- Tez No: 946788
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPAY DOĞAN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 559
Özet
Türk Edebiyatı dergisi, edebiyat ve sanatla ilgilenenlerin takip ettiği bir fikir ve sanat dergisidir. Varlığını günümüze kadar devam ettiren dergi, 15 Ocak 1972'de Ahmet Kabaklı öncülüğünde yayım hayatına başlamış, 1975-1977 yılları arasında yayınına ara vermiş, Ocak 1977'de 39. sayısıyla tekrar aylık olarak çıkmaya devam etmiştir. Derginin Ahmet Kabaklı tarafından kaleme alınan“Çıkarken”başlıklı ilk yazısı, Türk Edebiyatı dergisinin manifestosu mahiyetindedir ve bu yazıda derginin milliyetçi, muhafazakâr bir söylem benimsediği fikrine vurgu yapılır. Eski ile yeninin, çağdaş ile klasiğin arasındaki kopuşu kendine bir problem olarak gören Türk Edebiyatı dergisi, bu kopuşa son vermek için gelenekçi bir tavır sergiler. Dergi, hem Türk ve dünya edebiyatının tanınmış isimlerinin hem de edebiyat hayatına yeni adım atmış şair ve yazarların ürünlerine yer verir. Her sayısında farklı şiirleri ve hikâyeleri okurla buluşturur. Dergi, edebiyat ve sanat konularının yanında kültürel, sosyal ve tarihsel konularda yazılara yer verir. Yine derginin önemli bir yönü yeni edebiyat ürünleri yayınlamanın yanında edebiyatçılar; şairler, romancılar, hikâyeciler hakkında yazılar yayınlamasıdır. Bu yazılar aylık olarak yayınlanan derginin sayfalarında kalmaktadır. Çalışmamızın ana amacı şairler, romancılar, hikâyeciler ve eserleri hakkında dergi sayfalarında yer almış onlarca yazıyı tespit etmektir. Dergide, Türk şiiri, hikâyesi, romanı ve bunların yazarları hakkında yüzlerce yazı yayınlanmıştır. Bu çalışmayla araştırmacılar dergide ilgilendikleri konuda yazı olup olmadığını görebileceklerdir. Çalışmanın diğer bir amacı ise Türk Edebiyatı dergisinin, şairler, romancılar, hikâyeciler ve eserleri hakkında yazılan yazılarla Türk edebiyatına katkısını ortaya koymak, yazıların içerikleri, nitelikleri hakkında fikir vermektir. Çalışma derginin 401-500. sayılarını kapsamaktadır. Bu doğrultuda önce konuyla ilgili yazıların tespiti yapılmış, sonra yazılar belli başlıklar altında değerlendirilmiştir. Yazıların, dergi sayı sırasına göre, yazar adlarına göre ve konusuna göre listeleri çalışmada yer almaktadır.Türk Edebiyatı dergisi hakkında başka çalışmalar da yapılabilir.
Özet (Çeviri)
Turkish Literature Magazine is a magazine of ideas and arts that is followed by those interested in literature and art. The magazine, which has continued its existence to the present day, began its publication life on January 15, 1972 under the leadership of Ahmet Kabaklı, took a break between 1975 and 1977, and resumed its monthly publication with its 39th issue in January 1977. The magazine's first article, titled“Exiting”, written by Ahmet Kabaklı, is the manifesto of Turkish Literature Magazine, and this article emphasizes the idea that the magazine adopts a nationalist and conservative discourse. The Turkish Literature magazine, which sees the gap between the old and the new, the contemporary and the classic as a problem, adopts a traditionalist attitude in order to put an end to this gap. The magazine includes teh works of both well-known names of Turkish and world literature and poets and writers who have just stepped into the literary life. It introduces different poems and stories to the reader in each issue. In addition to literature and art, the magazine includes articles on curtural, social and historical subjects. Another important aspect of the magazine is that in addition to publishes articles about writers; poets, novelists and storytellers. These articles remain in the pages of the monthly magazine. The main purpose of our study is to identify dozens of articles on poets, novelists, storytellers and their works in the magazine pages. Hundreds of articles have been publishedin the magazine about Turkish poetry, stories, novels and their authors. With this study, researchers will be able to see whether there are articles on the subject they are interested in in the magazine. Another purpose of the study is to reveal the contribution of the Turkish Literature magazine to Turkish literature with the articles written about poets, novelists, storytellers and their works, and to give an idea about the content and qualities of the articles. The study covers the 401-500th issues of the journal. In this context, first the articles related to the subject were determined, then the articles were evaluated under certain headings. The articles are listed in order of the journal issue, by author names and by subject. Other studies can be conducted on the Turkish Literature journal.