The effect of transcranial direct current stimulation (tDCS) on balance control in response to perturbation-based training-randomized controlled trial
Transkranyal doğru akım uyarımı (tDCS)'nın pertürbasyon temelli eğitime cevap olarak ortaya çıkan denge kontrolüne etkisi – randomize kontrollü çalışma
- Tez No: 947662
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN AYSEL GÜZEL, PROF. DR. CHARLES LAYNE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Primer motor korteksin (M1) denge kontrolündeki spesifik rolü hala belirsizdir ve denge eğitimi sonrası denge yeteneğindeki iyileşmelere dair nedensel bir katkısı henüz kanıtlanmamıştır. Mevcut çalışma, kısa süreli pertürbasyon temelli denge eğitimi sonrasında M1'in denge becerileri kazanımındaki rolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Otuz dört katılımcı rastgele olarak üç grupa ayrıldı: anodal transkranial doğru akım uyarımı (tDCS), sham tDCS veya uyarım yapılmayan kontrol grubu. Tüm katılımcılar, seanslar arasındaki bir haftalık sürede yapılan yapılandırılmış, üç seans pertürbasyon temelli denge eğitimi programına katıldılar. Elektroensefalografi, elektromiyografi ve denge yetenekleri denge pertürbasyonları sırasında analiz edildi ve dinlenme halindeki kortiko-spinal uyarılabilirlikteki değişiklikler incelendi. Sonuçlar, tüm gruplarda öne pertürbasyonlarda, kütle merkezi yer değiştirme ve eklem hareketleriyle ölçülen denge yeteneğinin iyileştiğini, anodal uyarım grubunun eğitim sonrası en büyük iyileşmeyi gösterdiğini belirtmektedir. Benzer şekilde, anodal uyarım grubu, eğitim öncesine kıyasla ileri pertürbasyonlarda alfa bant gücünde önemli bir azalma gösterdi. Eğitim, ölçülen kısa aralıklı intrakortikal inhibisyon (SICI) üzerinde herhangi bir anlamlı değişiklik indüklememişken, tüm gruplarda, uyarım durumundan bağımsız olarak sağ tibialis anterior (TA) kasında intrakortikal fasilitasyon (ICF)'yi artırdı. Bu çalışma, M1 üzerine yapılan tDCS'in, alfa gücündeki azalma ve N1 gecikmesindeki düşüşle gösterildiği gibi motor hazırlığı kolaylaştırarak ve sensörimotor entegrasyon süreçlerinin verimliliğini artırarak denge beceri edinimi ve korunmasını kolaylaştırdığını gösteren kanıtlar sunmaktadır. Bu bulgular, tDCS'nin denge eğitiminde potansiyel kullanımı için çıkarımlar sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
The specific role of the primary motor cortex (M1) in balance control remains unclear, and a causal contribution to improvements in balance ability after balance training has not yet been proven. The current study aims to explore the role of M1 in acquiring balance skills following short-term perturbation-based balance training. Thirty-four participants were randomly assigned to one of three groups: anodal transcranial direct current stimulation (tDCS), sham tDCS, or control a group without stimulation. All participants were involved in a structured, three-session perturbation-based balance training program, with one-week interval between sessions. We analyzed electroencephalography, electromyography, and balance ability during balance perturbations and changes in cortico-spinal excitability at rest. The results indicate that balance ability, measured by the center of mass displacement and joint excursions, was improved in forward perturbation across all groups, with the anodal stimulation group showing the largest improvement following the training. Similarly, the anodal stimulation group showed a significant decrease in alpha band power in forward perturbations compared to before training. While the training did not induce any significant change in short-interval intracortical inhibition (SICI) measured, it increased intracortical facilitation (ICF) in the right tibialis anterior (TA) muscle across all groups, independent of the stimulation condition. This study provides evidence that tDCS over the M1 facilitates balance skill acquisition and retention, possibly by facilitating motor preparation and improving the efficiency of sensorimotor integration processes as shown by decreased alpha power and N1 latency. These findings may have implications for the potential use of tDCS in balance training.